Projekcja Transandino w Stacji Emigracji

Stacja Emigracja
film – relacja z podróży – spotkanie

projekt: Transandino
goście: Kasper Piasecki, Kamil Kaczmarek
31 stycznia, czwartek, godz. 18.00 | Café Cyganeria, ul. 3 maja 27, Gdynia

Zapraszamy na podniebną podroż Centralną Koleją Transandyjską, w którą zabierze widzów dwójka młodych globtroterów-filmowców – Kasper Piasecki, Kamil Kaczmarek. 31 stycznia o godz. 18.00 w Café Cyganeria w Gdyni odbędzie się pokaz dokumentu „Transandino”, przybliżającego trasę peruwiańskiej Kolei Transandyjskiej i inżynierski geniusz jej twórcy – Ernesta Malinowskiego. Pokaz poprzedzi prelekcja na temat polskiego emigranta i jego roli w rozwoju Peru, technologiach zastosowanych przez budowniczego oraz historii Centralnej Kolei Transandyjskiej. Twórcy projektu opowiedzą także o kulisach podróży i zaprezentują zdjęcia z wyprawy do Ameryki Południowej.

O projekcie
Młodzi filmowcy – Kamil Kaczmarek, Kasper Piasecki – w ramach projektu „Transandino” odwiedzili w 2010 roku m.in. Limę, Cuzco, Machu Picchu, Jezioro Titicaca, Arequipe i zabytki archeologiczne północnego Peru. Odbyli trekking w Cordillera Central, Pariacaca i Huaytapallana, a także w Centralnej Dżungli Peruwiańskiej. Wspinali się w Cordillera Blanca. Przemierzyli kilka tysięcy kilometrów i spędzili łącznie ponad 250 godzin w peruwiańskich autobusach i pociągach, w tym kilkakrotnie przebyli koleją trasę Lima – La Oroya – Huancayo.
Film „Transandino” jest studium trasy Centralnej Kolei Transandyjskiej i otaczającego ją majestatycznego krajobrazu. Impresyjny dokument zabiera widza w podróż w niedostępne przestrzenie Andów – ujęcia powstawały ze szczytów górskich, z okien pociągu jak i okien samochodu, którym twórcy filmu ścigali kolej. Centralna Kolej Transandyjska wybudowana została w latach 1870-1908. Jej projektantem i budowniczym był Polak, Ernest Malinowski. Konstrukcja uważana jest za arcydzieło inżynierii XIX wieku.
Dokumentacją podróży jest blog www.transandino.info. W 2011 roku strona została nominowana do organizowanej przez National Geographic Polska nagrody Travelery, w kategorii „blog roku 2010″.

Goście spotkania

Kamil Kaczmarek
Kulturoznawca i absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi. Twórca filmów niezależnych i video-artu. Uczestniczył w niezliczonej ilości warsztatów filmowych. Z zamiłowania operator kamery. Współtwórca Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych Kod krowa, z którym organizuje festiwale muzyczne, filmowe i warsztaty twórcze. Zawodowo zajmuje się e-marketingiem i reklamą internetową. Zapalony globtroter, szczególnie zafascynowany krajami iberoamerykańskimi.
Kasper Piasecki
Filmowiec wywodzący się ze środowiska kina niezależnego. Jego film Monari (www.keniafilm.pl), portret biednych dzielnic Nairobi, został dostrzeżony przez Internetowe Nagrody Filmowe nominacją do „offowego odkrycia roku”. Kocha góry, komiksy, nietoperze i podróże. W ramach ekspedycji Afrykanowaka.pl przejechał na rowerze Saharę Libijską. Współpracuje z Kamereon Media oraz Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Notka biograficzna
Ernest Malinowski (1818-1899)

Jeden z najwybitniejszych inżynierów kolejowych XIX wieku urodził się na Wołyniu w zamożnej szlacheckiej rodzinie, która po upadku powstania listopadowego przeniosła się najpierw do Drezna, a potem do Paryża. Tam z wyróżnieniem ukończył Szkołę Budowy Dróg i Mostów. W okresie Wiosny Ludów uczestniczył w walkach w Badenii. W roku 1852 wyjechał do Peru, gdzie opracował śmiały projekt budowy linii kolejowej przez Andy, łączącej wybrzeże z wnętrzem kraju. Władze uznały go za niewykonalny i odrzuciły. Zaufaniem obdarzyły Malinowskiego dopiero kilkanaście lat później, kiedy podczas konfliktu Peru z Hiszpanią jako główny inżynier portu Callao koło Limy przeprowadził jego udaną obronę. Budowa Centralnej Linii Transandyjskiej ruszyła w roku 1870. Na jej trasie postawiono 30 mostów i wykopano 63 tunele. Uznano ją za arcydzieło sztuki inżynierskiej. Malinowski osobiście nadzorował prace, dzieląc trudy z robotnikami, a do pomocy sprowadził wielu polskich inżynierów. Na pogrzebie Peruwiańczycy żegnali go jak bohatera narodowego.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia