Projekt „Gdyńska Trójka i co dalej? Emigracyjne plany edukacyjne maturzystów III LO w Gdyni”

Muzeum Emigracji w Gdyni przystępuje do realizacji projektu naukowego we współpracy z III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni.
Badanie ma na celu poznanie planów edukacyjnych maturzystów III LO z 2020 roku, którzy zamierzają podjąć studia za granicą oraz powodów, które nimi kierują przy podejmowaniu decyzji.

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni to jedna z najlepszych szkół średnich w Polsce. W rankingu liceów ogólnokształcących z 2020 roku, przygotowanym przez magazyn „Perspektywy”, gdyńska Trójka zajęła czwarte miejsce. Szkoła prowadzi klasy z profilem matury międzynarodowej. Obecnie uczy się w nich ponad 50 maturzystów. Z weryfikacji prowadzonej przez liceum wynika, że każdego roku średnio 30 absolwentów podejmuje studia na zagranicznych uniwersytetach.

Projekt składa się z dwóch etapów badawczych. Pierwszym z nich jest ankieta online, do której przystąpią wszyscy uczniowie klas maturalnych. Na jej podstawie zostanie wyłonionych 20 maturzystów, którzy planują podjąć studia na zagranicznych uczelniach. Zostaną z nimi przeprowadzone pogłębione wywiady o motywacjach ich decyzji, wyobrażeniach na temat studiowania za granicą, planach po ukończeniu studiów oraz o dotychczasowych doświadczeniach migracyjnych w ich otoczeniu.

Uwieńczeniem projektu będzie ogłoszenie raportu, w którym znajdą się wyniki podsumowujące całość badania. Jego publikacja zaplanowana jest na drugą połowę 2020 roku.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia