Przejdźmy do rzeczy: „Pocztówki. Powidoki”

23 czerwca 2016, czwartek | godz. 18.00 | sala multimedialna MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Hubert Francuz

Przejdźmy do pocztówek

Co pocztówka może powiedzieć o czasach, w których powstała? 23 czerwca o 18.00 w Muzeum Emigracji antropolog kultury Hubert Francuz podpowie, jak analizować i interpretować pocztówki w kontekście czasów i biografii.

Pocztówki są nie tylko obrazem swoich czasów, ale i tego, co uważano w danym czasie za atrakcyjne i warte pokazania bliskim. Kolejne spotkanie z cyklu „Przejdźmy do rzeczy” będzie okazją do przyjrzenia się powojennej Polsce właśnie z tej perspektywy. O tym, jak odczytać zapisane na pocztówkach opowieści o czasach, w których powstały opowie Hubert Francuz – antropolog kultury, absolwent Akademii Fotografii w Warszawie.

Punktem wyjścia do rozważań będzie kolekcja pocztówek ze zbiorów Muzeum Emigracji, przekazana przez Cecylię Niedenthal, córkę polskich podróżników, którzy osiedlili się w Brazylii, byli też członkami ekspedycji mającej na celu założenie polskiej kolonii w Peru w latach 30. ubiegłego wieku. Do grona ich przyjaciół należeli m.in. Jarosław Iwaszkiewicz i Michał Choromański. Kuzynem Cecylii Niedenthal jest jeden z najbardziej cenionych na świecie fotoreporterów – Chris Niedenthal, autor słynnego zdjęcia kina Moskwa w Warszawie z afiszem „Czasu Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli na fasadzie, uważanego za ikonę stanu wojennego, wizualną metaforę tamtych lat.

„Przejdźmy do rzeczy” to comiesięczny cykl spotkań w Muzeum Emigracji, podczas których prezentowane są wybrane przedmioty z muzealnej kolekcji, liczącej ponad 10 000 obiektów. Za każdym razem jest to obiekt, którego na co dzień nie znajdziemy na ekspozycji stałej ani czasowej. Jego historię, umieszczoną w szerszym kontekście zjawisk kulturowych takich jak design, moda, sztuka czy muzyka, przedstawiają znawcy danej dziedziny. Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Hubert Francuz – doktorant w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, pisze pracę o portrecie fotograficznym w oparciu o archiwum szklanych negatywów odnalezionych w Lublinie. Absolwent Akademii Fotografii w Warszawie. Uczestnik międzynarodowych i krajowych przedsięwzięć związanych z udostępnianiem internetowych zasobów muzealnych i fotograficznych, edukacją pozaszkolną, wykorzystaniem nowych technologii w instytucjach kultury. Współpracował z Fundacją Sztuk Wizualnych, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Fundacją „Pro Helvetia”, Ośrodkiem Brama Grodzka Teatrem NN, Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Forum Edukatorów Muzealnych, Fundacją Projekt:Polska Centrum Cyfrowe i Zachętą Narodową Galerią Sztuk oraz Fundacją Archeologia Fotografii. Publikował w czasopismach, książkach i katalogach wystaw. Pracuje w Dziale Rozwoju Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie gdzie zajmuje się nowymi technologiami, wdrażaniem systemów zarządzania zdaniowego i projektami społecznymi.

Istnieje możliwość tłumaczenia spotkania na Polski Język Migowy. Zapotrzebowanie na tę bezpłatną usługę należy zgłosić najpóźniej trzy dni przed wykładem do Działu Edukacji Muzeum Emigracji w Gdyni telefonicznie (58 670 41 60, 58 670 41 89), bądź mailowo: a.posluszna@muzeumemigracji.pl

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia