MEGafon Kultury: publikacja o projekcie

MEGafon Kultury to projekt, który włączył młodych ludzi w wieku 16-25 lat do działań Muzeum Emigracji w Gdyni. Kilkanaście osób wzięło udział w ciekawych warsztatach, które trwały od października 2016 roku i we współpracy z pracownikami różnych działów Muzeum poznało jego działanie od środka.

„Młodzieży nie interesuje samo oglądanie zdjęć i czytanie naukowych tekstów – do oglądania takich muzeów zmuszano nas w szkole podstawowej. My chcemy coś poczuć, utożsamiać się z czymś” – powiedziała Klara, jedna z uczestniczek projektu, w ramach którego włączaliśmy nastolatków i studentów w działanie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zaczęliśmy od wspólnej zmiany tytułu projektu z „Ogarnij Muzeum” na „MEGafon Kultury”. Ten pierwszy był zdaniem młodzieży „naciągany” i „brzmiał, jakby ktoś na siłę chciał mówić młodzieżowym slangiem”. Skończyliśmy zaś na stworzeniu koncepcji aplikacji mobilnej dla młodych ludzi i odświeżeniu formuły Nocy Muzeów, która w tym roku, dzięki współpracy z młodzieżą, miała naprawdę wyjątkowy przebieg. W międzyczasie wspólnie tańczyliśmy na warsztatach z Agatą Gregorkiewicz, projektowaliśmy i szyliśmy kostiumy pod okiem Mony Reny Górskiej, a także tworzyliśmy animacje poklatkowe z Sylwestrem Gałuszką.

Co jeszcze robiliśmy? W podsumowującej projekt publikacji pokazujemy kulisy półtorarocznych megafonowych działań. Dzielimy się wskazówkami, jak współpracować z młodzieżą i przyglądamy się dobrym praktykom w tym zakresie. Zastanawiamy się także, po co muzeom nowe technologie i pokazujemy, jak postawić pierwsze kroki w pracy metodą Design Thinking, dzięki której łatwiej jest zrozumieć potrzeby odbiorców (czy raczej uczestników) działań instytucji kultury i na nie odpowiedzieć. Tak, żeby mogli się z tymi działaniami w pełni utożsamić.

Zapraszamy do pobrania bezpłatnej publikacji: [pdf – POBIERZ] | [epub – POBIERZ]

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partner projektu:

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia