Razem damy radę! Dobre praktyki i rekomendacje na temat pracy z nowoprzybyłymi uczniami i uczennicami – materiał psychoedukacyjny

Kolorowa grafika i jednocześnie okładka materiału psychoedukacyjnego. Na grafice dzieci siedzący w szkolnych ławkach w klasie. Nad grafiką tytuł książki " Razem damy radę! Dobre praktyki i rekomendacje na temat pracy z nowoprzybyłymi uczniami i uczennicami". Obok pomarańczowa banderola z logotypem muzeum.

Oddajemy do Waszej dyspozycji materiały psychoedukacyjne, które nawiązują do realizowanej w Muzeum Emigracji w Gdyni, czasowej wystawy „Przeprowadzki”. Znajdziecie tutaj dobre praktyki i rekomendacje na temat pracy z nowoprzybyłymi uczniami i uczennicami do polskich szkół z Ukrainy w kontekście doświadczenia uchodźstwa wojennego w Polsce.

Zależało nam, by treści zawarte w niniejszych materiałach zawierały również aspekty uniwersalne dla dzieci i młodzieży w sytuacji migracji z różnych życiowych powodów.  Opisane tu zagadnienia nie obejmują wszystkich możliwych sytuacji, które być może spotkaliście bądź spotkacie realizując swoje zawodowe obowiązki. Temat reakcji na migrację jest poruszony w podstawowym zakresie. Pozwala odnaleźć się w jej tematyce z perspektywy psychologicznej tak, by łatwiej i szybciej zauważyć tych uczniów i uczennice oraz ich rodziców/opiekunów. Ci ostatni szczególnie wymagają wsparcia i ewentualnego skierowania po specjalistyczną pomoc lub zindywidualizowanej formy oddziaływań. Naszym celem jest również, żebyście poprzez poszerzenie swojej wiedzy mogli wzmocnić poczucie bezpieczeństwa. W szczególności, w tej trudnej dla wszystkich sytuacji w związku z eskalacją wojny w Ukrainie i pojawieniem się nowych sytuacji w przestrzeni szkolnej i społecznej. Zachęcamy również do zgłębienia proponowanej literatury oraz obejrzenia filmowych pozycji.

Jednocześnie, zapraszamy także na webinar „Razem damy radę! Nowi uczniowie w polskich szkołach. Dobre praktyki i rekomendacje dla nauczycieli i nauczycielek”, który odbędzie się 21 października o 18:00. Więcej informacji TUTAJ.

Gotowi by dostrzegać, rozumieć i wspierać? 

Jeśli tak, zapraszamy do poszerzania horyzontów! 

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia