Reemigranci spotykają się w Muzeum Emigracji

PREMIERA REPORTAŻU SPOTKANIE WYSTAWA
6 grudnia, 15:00, sala multimedialna MEG

Diana, rocznik 1975, jako dziecko wyjechała do Bagdadu, a potem ciekawość świata skierowała ją do Londynu i Barcelony. Wyjechała na chwilę, by pozostać 15 lat. Elżbieta, rocznik 1941, uchodźca polityczny, działaczka Solidarności wyjechała w 1987 by ratować syna przed SB. Tak różne emigracyjne opowieści łączy jedno – ich bohaterki zdecydowały się powrócić do Gdyni i włączyć w projekt Muzeum Emigracji „Zapytaj o Polskę”. Razem z 15 innymi reemigrantami stworzyły międzypokoleniową dźwiękową opowieść o powrotach do Polski. 6 grudnia Muzeum zaprasza wszystkich na premierę radiowego reportażu i rozmowę z bohaterami projektu.

„Zapytaj o Polskę” to projekt, w ramach którego trójmiejscy reemigranci, w międzypokoleniowych tandemach dokumentowali swoje doświadczenia. Podczas trzech miesięcy warsztatów i spotkań szukali odpowiedzi na to, co dała im emigracja, jakie były motywy powrotu, za czym tęsknili i jak z perspektywy życia za granicą oceniają współczesną Polskę. Efektem ich pracy jest multimedialna kolekcja wywiadów, które przeprowadzili ze sobą z pomocą specjalistki ds. historii mówionej z Muzeum Emigracji w Gdyni. Owocem projektu jest także cykl reportaży zrealizowanych z uczestnikami projektu przez Magdalenę Świerczyńską-Dolot z Radia Gdańsk.

W historiach wyjazdów i powrotów odbijają się najważniejsze osobiste wartości i marzenia ich bohaterów – ciekawość świata, miłość, ale i potrzeba większej stabilizacji finansowej. Emigracyjne biografie to także lustro polskiej historii – jak choćby opowieść Pana Ryszarda Bilińkiego, który uciekł do Danii w 1981 roku i przez kolejne półtora roku bezskutecznie próbował ściągnąć do siebie żonę i córkę. Zdesperowany, wraz z innymi kolegami w podobnej sytuacji, rozpoczął strajk głodowy. O proteście było głośno na całym świecie, w końcu dzięki pomocy Danii rodzina znowu mogła być razem. Pan Ryszard wrócił w 2013 roku do Polski, do wolnego kraju i do swojego domu.

W najbliższą niedzielę uczestnicy projektu spotkają się o godzinie 15.00 w sali multimedialnej Muzeum na premierowym odsłuchu finałowego reportażu i stworzonych przez siebie wywiadów. Dyskusja poprowadzona będzie przez dwie uczestniczki projektu Dianę Lenart, kuratorkę festiwalu architektury „Open House Gdynia” oraz Elżbietę Potrykus, współtwórczynię struktur NSZZ Solidarność, która po 20 latach w Stanach Zjednoczonych postanowiła wrócić do Polski. Spotkanie – połączone z wystawą zdjęć – ma charakter otwarty i każdy kto chciałby podzielić się swoimi emigracyjnymi wspomnieniami bądź dowiedzieć więcej o prowadzonym przez placówkę archiwum historii mówionej powinien odwiedzić Muzeum 6 grudnia.

Na zdjęciu Portret Elżbieta Potrykus i Diana Lenart/ fot. Barbara Ostrowska

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia