Paweł Edmund Strzelecki, urodzony 20 lipca 1797 r. w Głuszynie koło Poznania, był jednym z największych polskich odkrywców, a także geografem i pionierem badań geologicznych.
O podróżach marzył od dziecka, ale dopiero dzięki spadkowi otrzymanemu po śmierci księcia Franciszka Sapiehy, którego majątkiem zarządzał, mógł marzenia realizować. Kochał się w pannie z dobrego domu, Adynie, którą nawet próbował porwać, gdy jej ojciec nie zgodził się na ślub. Plan się nie powiódł i musiał uciekać z kraju, zwłaszcza że groziły mu również represje po powstaniu listopadowym.
W roku 1834 z dyplomem magistra geologii zdobytym na Uniwersytecie Oksfordzkim wyruszył w dziewięcioletnią podróż dookoła świata. Prowadził badania przyrodnicze w Ameryce Północnej – od Florydy po Meksyk i Kanadę, gdzie odkrył potężne złoża rudy miedzi. Na pokłady surowców naturalnych natrafił również w swoich eksploracjach w Argentynie, Peru i Ekwadorze. W Ameryce Południowej poznawał również tamtejsze wulkany oraz inicjował badania meteorologiczne – między innymi w Brazylii i Urugwaju. Przez rok pracował na Hawajach i wyspach Polinezji.
Najważniejszych odkryć dokonał w Australii – opisał nowe krainy i pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dokładnie badał najwyższe pasmo górskie tego kontynentu – Wielkie Góry Wododziałowe. Wieńczący je szczyt nazwał Górą Kościuszki.
Po powrocie do Europy osiadł w Londynie. Był autorem pierwszej naukowej książki o Australii: „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii.”. Po opublikowaniu wyników swoich badań, zyskał powszechne uznanie na świecie, a od brytyjskiej królowej otrzymał tytuł szlachecki. Był też członkiem The Royal Society of London. Strzelecki zmarł w 1873 r. W 1997 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski i pochowane w kościele św. Wojciecha w Poznaniu.
Paweł Edmund Strzelecki, światowej klasy odkrywca, który nigdy nie zapomniał o polskich korzeniach i promował polskość na świecie został wybrany na patrona Nagrody dla podróżników, jaką ufundowało Muzeum Emigracji w Gdyni. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami jej przyznawania oraz idei jaka za nią stoi.