Rozmowy istotne

W cyklu „Za granicą sztuki” Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza na wykład o Jerzym Sołtanie


Wybitny polski architekt i teoretyk architektury, współpracownik Le Corbusiera, w latach 1967–74 dziekan Wydziału Architektury Uniwersytetu Harvarda. O Jerzym Sołtanie, jego współpracy z „papieżem modernizmu”, projekcie polskiego pawilonu na EXPO w Brukseli w 1958 r. i amerykańskiej karierze naukowej opowie Jacek Dominiczak, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wykład „Jerzy Sołtan – rozmowy istotne” odbędzie się w czwartek, 10 marca o godz. 17.30 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp wolny.

Jacek Dominiczak pisze o bohaterze swojego wykładu:

Jerzy Sołtan swoją twórczością i życiem dotyka najświętszych miejsc Modernizmu. W przedwojennej europejskiej Warszawie studiuje architekturę pod kierunkiem profesora Rudolfa Świerczyńskiego, który jest jednym z członków grupy Praesence (1926-30). Praesence łączy środowiska architektów i artystów w Polsce, podobnie jak Bauhaus prowadzony w tym czasie przez Waltera Gropiusa w Dessau łączy środowiska niemieckie i europejskie. Praesence jest polskim przedstawicielem w CIAM Congrés Internationaux d`Architecture Moderne. IV Kongres CIAM prowadzony przez Le Corbusiera w 1933 roku sformułował Kartę Ateńską, która opisuje modernistyczne zasady budowy miast. Te zapisy są wciąż aktualne i leżą u podstaw niemal wszystkich współczesnych nam dzisiaj planów urbanistycznych. Jerzy Sołtan kończy studia na Politechnice Warszawskiej kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Po roku walk trafia na pięć lat do niemieckiego obozu jenieckiego. To stamtąd prowadzi korespondencję z Le Corbusierem, która po zakończeniu wojny prowadzi do ich projektowej współpracy i intelektualnej przyjaźni. W powojennej Warszawie Jerzy Sołtan działa jako architekt i związuje się z Akademią Sztuk Pięknych, na której w 1950 roku zostaje dziekanem Wydziału Architektury Wnętrz. W 1958 zostaje zaproszony jako visiting professor do Harvardu, szkoły architektury, która kontynuuje tradycję wyrzuconego z nazistowskich Niemiec Bauhausu. Wraca jeszcze do Warszawy, na Akademii Sztuk Pięknych uzyskuje tytuł profesora w 1960 roku. Sześć lat później ponownie wyjeżdża do USA, zamieszkuje w Cambridge i wraca na uniwersytet Harvarda. Z jego akademickim środowiskiem Jerzy Sołtan pozostaje związany do końca życia. Uzyskuje najwyższe akademickie stanowiska i tytuły tej wspaniałej uczelni: jest dyrektorem Wydziału Architektury, inicjatorem budowy Szkoły Sztuk Pięknych — budynku zaprojektowanego przez Le Corbusiera. Jerzy Sołtan był architektem i intelektualistą. Projektował i wykładał, podróżował, spotykał ludzi i rozmawiał. Niezwykle cenił rozmowy istotne, rozmowy niebędące stratą czasu. Spotkałem Sołtana w Ameryce.

Jacek Dominiczak – architekt i urbanista, badacz i nauczyciel akademicki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Urodził się w Gdańsku, gdzie ukończył studia w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej (1978). Doktorat uzyskał na tej samej uczelni (1989), zaś habilitację na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2005). 12 lat spędził w podróży: był wizytującym profesorem uniwersytetów Carnegie Mellon (1991 i 1993–97) i Michigan (1992) w USA, Instituto Tecnologico y de Estudios Superiores de Monterrey w Meksyku (1998) i Universidade da Beira Interior w Portugalii (2006–2010). Wykładał również na ASP w Krakowie (2010–11) i na Uniwersytecie Warszawskim (1999–2000). Jest autorem wnętrza Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Gdańsku (2012), architektury instalacji Delay(er)ing Facade na 9. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji (2004). Prowadzi zespoły opracowujące Kody Tożsamości Lokalnej (Australia, 2009; USA, 1995; Polska, 1990–2006). Jest beneficjentem Programu Fulbrighta i Fundacji Kościuszkowskiej, uczestnikiem europejskich programów SEAS i CORNERS. Na ASP w Gdańsku wykłada od 1998 roku, a od 2010 roku prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich oraz Katedrę Poszukiwań Interdyscyplinarnych.

10.03.2016, czwartek | godz. 17.30 | sala kinowa MEG, ul. Polska 1

wstęp wolny

ZA GRANICĄ SZTUKI to cykl comiesięcznych wykładów prezentujących sylwetki najciekawszych polskich artystów emigracyjnych XX i początku XXI wieku. Artystów różnych dziedzin: malarstwa, filmu, rzeźby czy architektury, których życie i twórczość rozpięte były między Polską a światem – uciekinierów, wygnańców, dobrowolnych rezydentów, obywateli świata… Wybitni znawcy z całej Polski, szczególnie związani ze swoimi bohaterami – historycy sztuki, kuratorzy wystaw oraz autorzy monografii, opowiadają o ich dorobku, wymykającym się łatwym schematom i przekraczającym ograniczenia ludzkiej myśli i artystycznej materii. Przybliżają także ich, rozpostarte między kraje i kontynenty, biografie. Wykłady skierowane są do szerokiej publiczności, mają otwartą, nieakademicką formułę i popularyzatorski charakter. Autorem programu i koncepcji merytorycznej cyklu „Za granicą sztuki” jest dr Hubert Bilewicz.


Kolejne wykłady z cyklu „Za granicą sztuki”:

14.04.2016 | Igor Mitoraj | dr Magdalena Howorus-Czajka (Uniwersytet Gdański)

09.06.2016 | Karol Broniatowski | dr Dorota Grubba-Thiede (ASP Gdańsk)

Patroni medialni cyklu: kulturaonline.pl | Trojmiasto.pl | Radio Gdańsk | Magazyn Together

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia