Rusza 3. edycja warsztatów genealogicznych

Szukasz korzeni swojej rodziny? A może masz wśród krewnych emigrantów? Szukasz źródeł, dzięki którym lepiej poznasz ich losy? Nie wiesz jak uporządkować domowe archiwum i odczytać stare rodzinne dokumenty? Te warsztaty są dla Ciebie!

Poszukiwania genealogiczne mogą okazać się emocjonującą przygodą! Skany list pasażerów wypływających z europejskich portów, dokumenty związane z ubieganiem się o obywatelstwo, spisy ludności, metryki, archiwa państwowe i kościelne skrywają informacje o naszych przodkach. Trzecia, poszerzona edycja warsztatów „Łączymy historie” pomoże w dotarciu do tych cennych zasobów oraz nauczy jak z nich korzystać.

Wszystkie zajęcia odbywać się będą we wtorki w godzinach 17.30 – 19.30 w czytelni lub sali multimedialnej Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy drogą mailową (szczegóły poniżej).

Można zapisać się na cały cykl składający się z siedmiu spotkań lub uczestniczyć w pojedynczych warsztatach. Pierwszy cykl zajęć potrwa od września do października, drugi – od listopada do grudnia. W przypadku zajęć nr 1, 4, 5 i 7 wymagana jest umiejętność obsługi komputera, a w przypadku zajęć nr 7 także znajomość języka angielskiego.

Terminy i tematyka zajęć:

  • 1. Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne

13 września i 8 listopada | Miejsce: czytelnia

Uczestnicy zajęć w zapoznają się z podstawowymi rodzajami dokumentów wykorzystywanych w poszukiwaniach genealogicznych oraz podejmą próby odczytania metryk z XIX wieku. Praktyczne ćwiczenia w wykorzystaniem baz danych dostępnych na internecie pokażą, w jaki sposób rozpocząć poszukiwania, jak wyciągać wnioski w oparciu o odnalezione informacje i jak stawiać hipotezy do zweryfikowania w dalszych badaniach.

  • 2. Domowe archiwum genealogiczne

20 września i 15 listopada | Miejsce: sala multimedialna

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają wady i zalety archiwów papierowych i zdigitalizowanych, dowiedzą się jak gromadzić dane i dokumenty, zapoznają się także ze sposobami konserwacji dokumentów i zdjęć.

  • 3. Źródła metrykalne w poszukiwaniach genealogicznych na terenie ziem polskich

27 września i 22 listopada | Miejsce: czytelnia

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z regionalnymi i ogólnopolskimi internetowymi wyszukiwarkami skanów aktów urodzeń, małżeństw oraz zgonów. Dowiedzą się także, jak ustalić miejsce przechowywania oryginalnych dokumentów oraz na jakich zasadach są one udostępniane.

  • 4. Źródła pozametrykalne w poszukiwaniach genealogicznych na terenie ziem polskich

4 października i 29 listopada | Miejsce: czytelnia

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakiego rodzaju materiały archiwalne, poza metrykami, mogą być szczególnie przydatne w badaniu historii rodziny oraz jak je lokalizować. Praktyczne ćwiczenia pozwolą zapoznać się ze przykładowymi spisami mieszkańców wybranych miejscowości, rejestrami przedstawicieli grup zawodowych,listami uczniów, czeladników i studentów, a także pokażą, jak znajdywać informacje o poszukiwanych osobach w archiwalnych artykułach prasowych.

  • 5. Systematyka drzew genealogicznych

11 października i 06 grudnia | Miejsce: sala multimedialna

Warsztaty przybliżą przykłady najstarszych wywodów genealogicznych. Uczestnicy poznają rodzaje drzew genealogicznych i graficzne możliwości ich przedstawiania. Zgłębią także wybrane systemy zapisu genealogicznego i dowiedzą się, co jeszcze oprócz drzewa może być namacalnym efektem poszukiwań genealogicznych.

  • 6. Języki obce w genealogii Polaków

18 października i 13 grudnia | Miejsce: sala multimedialna

Łacina, niemiecki i rosyjski to obok polskiego języki kluczowe w genealogii Polaków. Podczas zajęć uczestnicy poznają różnice między obecnym a XIX-wiecznym zapisem i opanują minimum potrzebne do poruszania się po obcojęzycznych aktach, m.in. sposoby zapisów liczebników, nazwy powiązań rodzinnych czy najczęściej spotykanych zawodów.

  • 7. Poszukiwania genealogiczne za granicą

25 października i 20 grudnia | Miejsce: czytelnia

Ostatnie zajęcia w cyklu poświęcone będą tematyce emigracji . Uczestnicy dowiedzą się, jak odnajdywać informacje o pasażerach udających się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii i Argentyny. Praktyczne ćwiczenia pokażą, w jaki sposób badać dalsze losy osób emigrujących do USA – wykorzystując spisy ludności, dokumenty powstałe w procesie ubiegania się o obywatelstwo,rejestry wojskowe czy książki adresowe.

Koncepcja i prowadzenie:

Dominik Pactwa – trener umiejętności miękkich, pasjonat genealogii. Poszukiwaniem przodków zajął się w 2000 roku i od tego czasu systematycznie prowadzi swoje prace. Dotarł do praprzodka urodzonego w 1752 roku. Odnalazł licznych krewnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Doprowadził do spotkania rodzin, które przed laty na skutek emigracji oraz migracji wewnętrznych utraciły ze sobą kontakt.

Marcin Maniecki – absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, od 20 lat pasjonat genealogii – przede wszystkim poszukiwań własnych przodków. Systematycznie poszerza wiedzę na temat historii rodziny, docierając już w swoich poszukiwaniach do antenatów z XVII i XVIII wieku. Od kilku lat pomaga rodzinie i znajomym w rozwiązywaniu genealogicznych zagadek, a od roku prowadzi firmę zajmującą się m.in. poszukiwaniami genealogicznymi, tłumaczeniem dokumentów i przygotowywaniem drzew genealogicznych.

Zapisy odbywają się mailowo od dnia 1 września: warsztaty@muzeumemigracji.pl

W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy i datę wybranych zajęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji warsztatów genealogicznych. Zostałem/am poinformowany/a o tym, iż: administratorem danych osobowych jest Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1, 81-339 Gdynia; moje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji warsztatów genealogicznych; posiadam prawo do wglądu w swoje dane osobowe, do ich zmiany, poprawiania oraz wniesienia żądania o zaprzestanie ich przetwarzania; podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niezbędne do realizacji zajęć.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia