Warsztaty genealogiczne Łączymy Historie

VI edycja warsztatów genealogicznych „Łączymy historie”

Szukasz korzeni swojej rodziny? A może masz wśród krewnych emigrantów? Chcesz dotrzeć do źródeł, dzięki którym lepiej poznasz ich losy? Nie wiesz jak uporządkować domowe archiwum i odczytać stare rodzinne dokumenty? Te warsztaty są dla Ciebie!

Dowiedz się, jakie zasoby kryją archiwa krajowe i zagraniczne. Akta chrztów, małżeństw i zgonów, listy pasażerów-emigrantów, którzy transatlantykami podróżowali z Europy na inne kontynenty, dokumenty związane z ubieganiem się o obywatelstwo w nowym kraju, spisy ludności – to przykłady niektórych dokumentów wykorzystywanych w poszukiwaniach genealogicznych, a dostęp do nich jest dziś o wiele łatwiejszy niż wcześniej.

Szósta edycja warsztatów „Łączymy historie” pomoże w dotarciu do tych cennych zasobów oraz nauczy, jak z nich korzystać.

Na zajęcie zapraszamy we wtorki w godzinach 17.30 – 19.30 do sali multimedialnej Muzeum Emigracji w Gdyni. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Obowiązują zapisy drogą mailową: warsztaty@muzeumemigracji.pl

W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy i datę wybranych zajęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji warsztatów genealogicznych. Zostałem/am poinformowany/a o tym, iż: administratorem danych osobowych jest Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1, 81-339 Gdynia; moje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji warsztatów genealogicznych; posiadam prawo do wglądu w swoje dane osobowe, do ich zmiany, poprawiania oraz wniesienia żądania o zaprzestanie ich przetwarzania; podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niezbędne do realizacji zajęć.

Można zapisać się na cały cykl lub uczestniczyć w pojedynczych warsztatach. W przypadku zajęć nr 2, 4, 5, 7, 8, 9 i 10 wymagana jest umiejętność obsługi komputera, a na zajęciach nr 7, 9 i 10 także znajomość języka angielskiego. Zapraszamy! Poszukiwania genealogiczne mogą okazać się emocjonującą przygodą

1.Wstęp do genealogii | 17 kwietnia

Marcin Maniecki

Na pierwszych zajęciach uczestnicy dowiedzą się czym zajmuje się genealogia i poznają powody, dla których warto się nią zainteresować. Uczestnicy zapoznają się z najbardziej kojarzącym się z genealogią sposobem przedstawiania wyników badań – czyli z drzewem genealogicznym. Dowiedzą się o dodatkowych korzyściach, które płyną z poznawania historii rodziny (poszerzenie wiedzy historycznej, podstawowa znajomość języków obcych czy powiększanie zasobów genealogicznych dla innych badaczy i przyszłych pokoleń).

2. Jak rozpocząć poszukiwania genealogiczne | 24 kwietnia

Dominik Pactwa

Uczestnicy zajęć zapoznają się z podstawowymi rodzajami dokumentów wykorzystywanych w poszukiwaniach genealogicznych oraz dowiedzą się, w jaki sposób ustalić miejsce ich przechowywania. Podejmą próby odczytania metryk z XIX wieku. Praktyczne ćwiczenia w wykorzystaniem baz danych dostępnych w internecie pokażą, w jaki sposób rozpocząć poszukiwania i jak analizować informacje zawarte w odnalezionych dokumentach.

3. Domowe archiwum genealogiczne | 8 maja

Marcin Maniecki

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają wady i zalety archiwów papierowych i zdigitalizowanych, dowiedzą się jak gromadzić dane i zapoznają się ze sposobami konserwacji dokumentów i zdjęć. Poznają również rodzaje drzew genealogicznych i graficzne możliwości ich przedstawiania.

4. Źródła metrykalne w poszukiwaniach genealogicznych | 15 maja

Dominik Pactwa

W ostatnich latach coraz więcej dokumentów archiwalnych jest dostępnych w formie cyfrowej. Podczas zajęć uczestnicy poznają liczne bazy danych i wyszukiwarki aktów metrykalnych, dzięki którym poszukiwania genealogiczne stają się znacznie łatwiejsze.

5. Źródła pozametrykalne w poszukiwaniach genealogicznych | 22 maja

Dominik Pactwa

Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakiego rodzaju informacje i dokumenty poza metrykami mogą być przydatne w badaniu historii rodziny oraz jak je lokalizować. Praktyczne ćwiczenia pozwolą zapoznać się m.in. z przykładowymi spisami mieszkańców wybranych miejscowości, rejestrami przedstawicieli grup zawodowych, listami uczniów i czeladników, a także pokażą, jak poszukiwać informacji w archiwalnych artykułach prasowych.

6. Języki obce w genealogii Polaków | 29 maja

Marcin Maniecki

Łacina, niemiecki i rosyjski to obok polskiego języki kluczowe w genealogii Polaków. Podczas zajęć uczestnicy poznają różnice między obecnym a XIX-wiecznym zapisem i opanują minimum potrzebne do poruszania się po obcojęzycznych aktach, m.in. sposoby zapisów liczebników, nazwy powiązań rodzinnych czy najczęściej spotykanych zawodów.

7. Zasoby portali familysearch.org oraz ancestry.com w poszukiwaniach genealogicznych | 5 czerwca

Dominik Pactwa

Dwa portale pozostające od lat w ścisłej czołówce najpopularniejszych baz danych i stron o tematyce genealogicznej. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z licznych funkcjonalności obu portali. Praktyczne ćwiczenia pozwolą utrwalić zdobyte informacje.

8. Poszukiwania genealogiczne za granicą – Ukraina, Białoruś, Litwa | 12 czerwca

Marcin Maniecki

9. Listy pasażerów jako wstęp do poszukiwań genealogicznych w Stanach Zjednoczonych | 19 czerwca

Dominik Pactwa

Stany Zjednoczone przez lata stanowiły główny kierunek emigracji ludności z terenów ziem polskich. Listy pasażerów często stanowią punkt wyjścia do dalszych poszukiwań informacji o osobach emigrujących na Nowy Kontynent. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, co oznaczają dodatkowe zapiski, notatki, skreślenia czy stemple, które obok standardowych informacji znajdują się na listach.

10. Poszukiwania genealogiczne za granicą – Stany Zjednoczone | 26 czerwca

Dominik Pactwa

Emigracja do Stanów Zjednoczonych wpisana jest w historię wielu rodzin. Zachowana bogata i różnorodna dokumentacja pozwala odnaleźć ślady nawet krótkiego pobytu przodka czy krewnego w USA. Podczas zajęć uczestnicy będą poszukiwać informacji na temat emigrantów korzystając m. in. ze spisów ludności, dokumentów powstałych w procesie ubiegania się o obywatelstwo, rejestrów wojskowych czy książek adresowych.

***

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (dalej „RODO”) uprzejmie informujemy, iż dokonanie zgłoszenia uczestnictwa oparte jest na Państwa dobrowolnej zgodzie na przetwarzanie Państwa danych osobowych ujętych w zgłoszeniu. Przesłanie zgłoszenia równoznaczne jest z wyrażeniem takiej zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą mogą Państwo w każdej chwili wycofać (kontakt na adres: iod@muzeumemigracji.pl). Klauzulę informacyjną związaną z procesem przetwarzania danych osobowych znajdziecie Państwo tutaj.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia