„Rzecz z historią” poszukiwana w Gdyni

Moja matka, Helena Niedenthal, z domu Łyżwańska zmarła w Londynie w 2001 roku. Po Jej śmierci pod schodami naszego rodzinnego domu znalazłem starą, tekturową walizeczkę. Na niepozornym, przyklejonym do wieczka papierku Mama napisała, że właśnie z tą walizką wyjechała z Polski we wrześniu 1939 roku. Tak rozpoczyna się opowieść, którą Chris Niedenthal dołączył do przedmiotów przekazanych Muzeum Emigracji w Gdyni. Trwająca od trzech lat akcja zbierania pamiątek emigracyjnych, w ramach której pozyskano już ponad 4.000 obiektów, od dziś zaczyna działać pod hasłem „Rzecz z historią”.

Chris Niedenthal od dziesięcioleci portretuje w obiektywie aparatu najistotniejsze momenty polskiej historii. W prywatne dzieje również jego rodziny wpisało się emigracyjne doświadczenie wyjazdu – jego matki, razem z wycofującymi się do Rumunii we wrześniu 1939 roku polskimi władzami.

Helena Łyżwańska była stenografistką w Polskiej Agencji Fotograficznej. 17 września przekroczyła rumuńską granicą, a następnie przez Francję dostała się do Londynu. Tam też po wojnie poznała Jana Niedenthala. Do Polski wróciła – tylko na wakacje – dopiero 1963 roku. Chris Niedenthal przekazał Muzeum Emigracji walizkę swojej matki, legitymację PAT, a także paszporty obojga rodziców.

Ludzkie historie i rodzinne opowieści – to one zapisane są w rzeczach, które towarzyszyły Polakom podczas wyjazdów z kraju, a potem w nowym życiu, już za granicą. Muzeum Emigracji w Gdyni od trzech lat prowadzi akcję zbierania emigracyjnych pamiątek. Dziś zaczyna ona funkcjonować pod nową nazwą – „Rzecz z historią”. To naturalne rozwinięcie wcześniejszych działań – tym razem ze szczególnym naciskiem na przedmioty mające głęboki i osobisty związek z historiami ludzi. Zachęcamy do włączenia się we wspólne dokumentowanie i opowiadanie o losach Polaków na wszystkich kontynentach. Czekamy na listy, zdjęcia, przedmioty osobiste związane z emigracją lub życiem za granicą.

Wyjątkowe przedmioty podarowane przez słynnego fotografa to tylko kilka z ponad 4.000 przedmiotów pozyskanych do tej pory przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Są wśród nich między innymi przedmioty pochodzące z polskich transatlantyków z „Batorym” na czele i pokazujące fenomen Gdyni oraz Dworca Morskiego. Są związane z podróżami – lądowymi, morskimi, lotniczymi, jak i wielowiekową obecnością Polaków na całym świecie. Pochodzą z Francji, Stanów Zjednoczonych, ale i Australii czy Zimbabwe.

Część pamiątek będzie prezentowana na wystawie Muzeum, większość zaś zostanie w przyszłości udostępniona online.

Zachęcamy do włączenia się do akcji!

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:88}}

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia