30 stycznia | 16.00 | Muzeum Emigracji w Gdyni | sala kinowa
Na koniec stycznia mamy wyjątkową propozycję dla wszystkich miłośników społecznie zaangażowanej sztuki współczesnej. 30 stycznia zapraszamy na spotkanie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, Krzysztofem Wodiczką. Rozmowa będzie dotyczyła jego projektów zrealizowanych z imigrantami z najróżniejszych stron świata. Poprowadzi ją Bożena Czubak.
Od 1992 Krzysztof Wodiczko zrealizował szereg projektów i publicznych projekcji z udziałem imigrantów z różnych stron świata. W serii projektów Instrumenty dawał imigrantom szansę komunikacji i zaznaczanie swojej obecności w przestrzeni publicznej. Monumentalne projekcje prezentowane w miastach wielu krajów i kontynentów były realizowane z myślą o włączeniu imigrantów do aktualnej debaty publicznej. W projekcjach z użyciem dźwięku i wideo artysta ożywiał budynki i pomniki głosami i obrazami wyalienowanych z życia społecznego imigrantów. Projekty Krzysztofa Wodiczki było często odpowiedzią na narastanie nastrojów antyimigranckich i ich wpływ na sytuację „obcych”.
W rozmowie artysta opowie o swoich doświadczeniach pracy z imigrantami, o okolicznościach powstania różnych projektów. Odpowie również na pytanie, co nazywa „skandalizującym funkcjonalizmem”, czyli projektowaniem odpowiadającym na potrzeby, których istnienie jest społecznym i politycznym skandalem.
Krzysztof Wodiczko, urodzony w Warszawie w 1943 roku, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie. Artysta multimedialny, teoretyk sztuki, wykładowca akademicki. Od 1980 roku zrealizował przeszło 90 projekcji z użyciem slajdów i techniki wideo w kilkunastu krajach na różnych kontynentach. Projekcje o wymowie politycznej i społecznej, we wnętrzach galerii i muzeów oraz na fasadach budynków i pomnikach, podejmowały kwestie praw człowieka, demokracji, przemocy, alienacji. Od drugiej połowy lat 80. pracuje nad serią Instrumentów i pojazdami projektowanymi z myślą o bezdomnych, emigrantach, weteranach wojennych, ofiarach przemocy.
W praktyce artystycznej Wodiczko wypracowuje narzędzia, które mają wartość zarówno symboliczną, jak utylitarną, służącą użytkowaniu przestrzeni publicznej. Jego prace są wyrazem krytyczno-utopijnej postawy i zaangażowania w sztukę rozumianą jako praktykowanie demokracji.
Obecnie jest profesorem Art, Design and Public Domain w Harvard University w Cambridge, wykłada również w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Do 2010 roku pełnił funkcję dyrektora Center for Advanced Visual Studies i kierował grupą badawczą Interrogative Design Group w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge. Wczesniej wykładał m.in. w École nationale supérieure des Beaux Arts w Paryżu, California Institute of the Arts w Valencii, Cooper Union School of Art w Nowym Jorku I Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor honoris causa Maine College of Art w Portland (2004) i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (2008).
Bożena Czubak, historyk i krytyk sztuki, od 2008 Prezes Fundacji Profile w Warszawie. Kuratorka licznych projektów wystawienniczych prezentowanych w polskich i zagranicznych instytucjach. Autorka i redaktorka licznych książek, katalogów, publikacji dotyczących współczesnej kultury wizualnej. Współpracuje z Krzysztofem Wodiczko jako kuratorka jego wystaw ( m.in. Projekt Goście prezentowany w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji, 2009; retrospektywna wystawa Krzysztof Wodiczko. Na rzecz domeny publicznej, Muzeum Sztuki w Łodzi, 2015)redaktorka i wydawca książek na temat sztuki Krzysztofa Wodiczko.
Krzysztof Wodiczko, Rzecznik obcego (Porte -parole), Helsinki 1993