Skandynawia odkryta na Polskiej 1. Zobacz fotorelację z wydarzenia!

Czytanie (o) Północy, czyli literacka wyprawa, która wyruszyła w podróż po krajach skandynawskich z Muzeum Emigracji w Gdyni, już za nami. Trzy intensywne dni spotkań autorskich, dyskusji, czytania dla dzieci, pokaz filmowy i koncert wiolonczelowy były ciekawym przyczynkiem do tego, aby dowiedzieć się więcej o naszych północnych sąsiadach.

Zobacz fotorelację ze spotkania

Czytanie (o) Północy w piątkowy wieczór, rozpoczęliśmy spotkaniem z Katarzyną Tubylewicz i Maciejem Zarembą Bielawskim. Nasi goście przylecieli specjalnie ze Szwecji, aby razem z Michałem Nogasiem porozmawiać o tym, jak wygląda życie w kraju, uważanym przez wielu za wzorcowy. Katarzyna Tubylewicz opowiadała o swojej najnowszej książce: „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, a Maciej Zaremba Bielawski przyglądał się rodakom Nobla, przez pryzmat cyklu reportaży „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji”. Sala pełna słuchaczy i ciekawa dyskusja po spotkaniu to dowód na to, że Skandynawia jest dla Polaków interesującym punktem na mapie świata.

Sobota była po brzegi wypełniona wydarzeniami. Tego dnia odbyły się dwa spotkania autorskie, pokaz filmowy oraz specjalna akcja czytania dzieciom przez aktorów trójmiejskich scen teatralnych. Dzień zaczęliśmy od dyskusji z Katarzyną Tubylewicz o polskim i szwedzkim czytelnictwie. Podczas, gdy 60% Polaków przyznaje, że w ogóle nie czyta książek, przeciętny Szwed poświęca na tę czynność minimum 20 minut każdego dnia. Katarzyna Tubylewicz wraz z dr Anną Kronenberg próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie, czym różni się szwedzki sposób patrzenia na literaturę i jak zaszczepić dobre wzorce na polskim gruncie. Kolejnym punktem sobotniego programu Czytania (o) Północy było spotkanie z Maciejem Czarneckim wokół książki „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym”. Autor opowiadał o ogromnym zaufaniu, jakie Norwegowie pokładają w instytucje państwowe i ryzyku, jakie wiąże się z tym dla imigrantów, na przykładzie działania kontrowersyjnego Barnevernet. Po spotkaniu, goście zainteresowani problemem mogli uczestniczyć w projekcji filmu „Obce niebo” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, podejmującego podobną tematykę.

Niedzielę rozpoczęliśmy razem z Katarzyną Molędą od rozmowy o książce „Szwedzi. Ciepło na Północy”, o tym czy życie w państwie, które otacza swoich obywateli nieustającą opieką, naprawdę jest idyllą. Finałowym punktem Czytania (o) Północy była interdyscyplinarna debata zatytułowana „Czy każda matka chce być Szwedką?”, w której uczestniczyły matki, pisarki, badaczki zajmujące się tematem emigracji. Podczas debaty wspólnie analizowaliśmy zalety i pozytywne konsekwencje skandynawskiego modelu wychowania i rodziny i zastanawialiśmy się czy polscy rodzice mają czego północnym sąsiadom zazdrościć. Różnorodni goście zapewnili szerokie spektrum opinii i poglądów na omawianą tematykę, a i temperatura dyskusji była dzięki temu odpowiednio wysoka.

Czytanie (o) Północy zwieńczył wyjątkowy koncert Agaty Kurzyk – wiolonczelistki i biotechnolożki, która inspirację czerpie z nauki, na przykład tworząc kompozycje oparte na podziale komórek. W Muzeum Emigracji zaprezentowała umiejętności, które zapewniły jej tytuł Mistrzyni Wschodniej Europy w loopowaniu i pokazała, jak z jednego instrumentu wykrzesać brzmienie całej orkiestry.

W sobotę i niedzielę także najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli znaleźć coś dla siebie. Aktorzy trójmiejskich scen teatralnych interpretowali najnowszą szwedzką literaturę dla dzieci. Ze sceny w Magazynie Tranzytowym usłyszeliśmy książeczki: „Raz, dwa trzy. Piaskowy wilk” oraz „Pudle i frytki”.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia