„Poznajmy się!” – finał projektu Muzeum Bez Wyjątku

„Poznajmy się!” – finał projektu Muzeum Bez Wyjątku 2017

Teatr, muzyka, modeling – m.in. tym zajmowali się uczestnicy tegorocznego projektu „Muzeum Bez Wyjątku”. W niedzielę, 3 grudnia, zaprezentują efekty swojej pracy. W programie przewidziane są także rodzinne warsztaty kreatywne oraz otwarte warsztaty modelingowe.

3 grudnia 2017 | godz. 12-16 | wstęp wolny

Całe wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy.

Program wydarzenia został przygotowany przez uczniów i absolwentów Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 w Gdyni pod opieką Barbary Milewskiej, we współpracy z zaproszonymi gośćmi.

Wierzymy, że nowoczesna instytucja kultury to miejsce otwarte dla wszystkich – mówi Anna Posłuszna, koordynatorka projektu. – Zależały nam na tym aby nie tylko umożliwiać osobom z niepełnosprawnościami komfortowe zwiedzanie wystawy, ale i regularnie włączać ich w życie kulturalne placówki.

To już trzecia edycja projektu „Muzeum Bez Wyjątku” prowadzonego przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Jest on skierowany do osób z niepełnosprawnością wzroku, osób niesłyszących, głuchoniewidomych, a także z niepełnosprawnością intelektualną. W jego ramach odbywają się prelekcje, warsztaty czy oprowadzania po wystawie stałej dostosowane do potrzeb uczestników projektu. Wszystkie wydarzenia w jego ramach są bezpłatne, z oferty przygotowanej przez muzeum można korzystać grupowo lub indywidualnie.

Szczegółowy program wydarzenia:

12.00 – 16.00 – strefa plastyczna dla dzieci (prowadzanie: grupa ByćMorze)

12.00 – działanie teatralne pt. „Powrót do Gdyni” | Przestrzeń Dworca Morskiego

Opieka artystyczna: Teatr Biuro Rzeczy Osobistych

12.45 – działanie wokalne | Przestrzeń Magazynu Tranzytowego

Opieka artystyczna: Izabela „Islet” Laskowska, współprowadzenie: Adrian Zasada

13.30 – bezpłatne oprowadzanie po wystawie (czas trwania – ok. 1,5 h)

13.30 – otwarte warsztaty modelingoweprowadzenie: finalistka konkursu Miss Polonia 2017, Anna Orlińska

15.00 – pokaz mody, przestrzeń Dworca Morskiego

(przygotowanie i choreografia: Anna Orlińska, kostiumy: Beata Mielewczyk i Irina Panicheva, wizaż: uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 2 w Gdyni, fotografia: InvestStudio)

15.45 – bezpłatne oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją (czas trwania – ok. 1,5 h)

W ramach wydarzenia odbędzie się również wystawa fotografii uczestników projektu.


„Muzeum Bez Wyjątku 2017″ dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna”. Partnerami projektu są Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Centrum Integracj
a oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Gdyni.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom. Szczególne podziękowania należą się uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 oraz p. Beacie Mielewczyk i p. Irinie Panichevej.

Beata Mielewczyk to projektantka i nauczycielka. Prezentowała swoje kolekcje podczas wielu pokazów mody m.in. podczas Sopot Fashion Days czy Look of The Year w Łodzi podczas pokazów „Premiere Runway”, Międzynarodowych Targach Bursztynu Ambermart w Gdańsku czy podczas pokazu projektantów Wocław Fashion Meeting. Dla swoich autorskich kolekcji czerpie inspiracje zarówno z eleganckiej tradycji i klasycznych wzorów, jak i wymyślnych kształtów. Charakteryzuje się dbałością o szczegóły, zarówno w zakresie projektowania, jak i produkcji. Więcej informacji o projektantce i kolekcjach dostępne są na jej stronie internetowej.

Irina Panicheva pochodzi ze stolicy Azerbejdżanu, Baku. W Polsce mieszka od 1988 r. Jest absolwentką Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Kolekcję „Zazierkalie” prezentowała m. in. podczas Sopot Fashion Days 2011.W tym samym roku pokazała kolejną kolekcję „Aurum”.

Zbigniew Biegajło – Oligofrenopedagog, reżyser teatru dzieci i młodzieży (absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu). Prowadzi warsztaty teatralne dla osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy. Uczestnik konferencji i festiwali w kraju i zagranicą dotyczących terapii przez teatr. Założyciel i prowadzący projekty Teatru Biuro Rzeczy Osobistych. W 2006 roku TVP2 wyprodukowała i wielokrotnie emitowała film dokumentalny pt: OBCEY pokazujący pracę zespołu BRO. Współpracował z Teatrem Znak oraz Snów z Gdańska. Współzałożyciel Grupy Implus.

Arkadiusz Szczurek– ukończył pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Gdańskim; były aktor Teatru Znak i instruktor Stowarzyszenia Teatru Warsztatowego Znak; od 18 lat pracuje z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną, obecnie jako pedagog, współzałożyciel Grupy Implus, zrzeszającej twórców pracujących z osobami z niepełnosprawnościami; prowadzi i reżyseruje Teatr Kasablanka w którym aktorami są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu. Przez ten czas powstało dziesięć spektakli i etiuda filmowa.

Islet – to sceniczna odsłona muzycznej osobowości Izabeli Laskowskiej. Pod pseudonimem Islet pracuje od 2008r. Zagrała setki klimatycznych, kameralnych koncertów, które spotykają się z uznaniem publiczności. Szczególnie bliskie jej sercu jest Trójmiasto – to właśnie w Gdańsku stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki. Jednak jej recitale odbyły się już w Wiedniu, Londynie i Chorwacji. W sierpniu 2015 r. ukazała się jej debiutancka płyta pt. „Zatrzymaj się”. Krążek promował singiel „Milczysz”. Wkrótce ukaże się jej druga płyta. Artystka od wielu już lat wspiera Centrum Praw Kobiet w Gdańsku i w Warszawie. Śpiewała na otwarciu Centrum Praw Kobiet w Gdańsku oraz ważnych wydarzeniach fundacji w Warszawie. Jest też twarzą kampanii „Mam czas”, której celem jest skierowanie uwagi dorosłych na ciekawe formy spędzania czasu wolnego ze swoimi dziećmi. Wielokrotnie charytatywnie i z wielkimi sukcesami wspierała ze swoim zespołem muzycznym dzieci z hospicjum „Bursztynowa Przystań” w Gdyni.

Adrian Zasada – kompozytor, wokalista, gitarzysta. Łączy ze sobą takie gatunki muzyczne jak rock, folk, rythm & blues czy jazz. Oprócz własnych kompozycji sięga po muzykę swoich idoli m.in. Raya Charlesa, Franka Sinatrę, Johnnego Casha, Jima Morrisona czy Czesława Niemena. Odniósł wiele sukcesów: m.in. występy na międzynarodowych festiwalach, nagrane płyty i liczne koncerty zagrane na scenach całego kraju i nie tylko. Do wypracowanych sukcesów należą udziały w prestiżowych festiwalach bluesowych, udane występy w popularnych klubach i stacjach telewizyjnych (TVN czy TVP 2).

Ania Orlińska – studentka kierunku Wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 14 roku życia związana jest z modelingiem. Finalistka tegorocznego konkursu Miss Polonia 2017. Aktualnie pracuje jako organizatorka pokazów i projektantka mody. Warsztaty modelingowe dla uczestników projektu wraz z Anną Orlińską prowadził Michał Matysiak z studia fotograficznego InvestStudio. Jest on także autorem zdjęć uczestników, które oglądać będzie można podczas finału „Muzeum Bez Wyjątku 2017″.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia