Rozmowa z Dariuszem Rosiakiem, autorem książki o Sat-Okhu

Na wieczorze autorskim w Muzeum Emigracji w Gdyni gościliśmy Dariusza Rosiaka, autora książki „Biało – czerwony. Tajemnica Sat-Okha”. Spotkanie, które odbyło się 5.11.2017 poprowadził Grzegorz Rogowski.

Rozmowę transmitowaliśmy na Facebooku. Kliknij tutaj, aby obejrzeć nagranie wideo ze spotkania.

Sat-Okh – Długie Pióro, syn wodza Szewanezów i Polki, która uciekła z zesłania na Syberii. Stanisław Supłatowicz, żołnierz AK, marynarz, autor poczytnych książek, w środowisku polskich miłośników amerykańskiego folkloru postać kultowa. Tyle wiedzieliśmy do tej pory, tyle sam o sobie mówił. Swoim życiorysem mógłby obdarować kilka osób.

Wciąż fascynuje, chociaż od jego śmierci minęło kilkanaście lat. Gdy Dariusz Rosiak postanowił przypomnieć tę legendarną postać, która dla młodych czytelników w czasach PRL-u była symbolem fascynującej przygody i bohaterstwa, sentymentalna podróż w przeszłość przerodziła się jednak w drobiazgowe śledztwo.

Autor ruszył w podróż tropem „polskiego Indianina”, zadając pytania o jego pochodzenie, życie i twórczość. Odpowiedzi uzyskał tyle, ile osób, do których udało się dotrzeć w Polsce, w Rosji i w Kanadzie. Badając dokumenty, odkrywał kolejne tajemnice, które złożyły się w historyczny thriller. Sat-Okh potrafił wodzić swoich tropicieli za nos. I robi to do dziś, wiele lat po odejściu do krainy wiecznych łowów.


Dariusz Rosiak
– dziennikarz radiowy i prasowy. W Trójce prowadzi program „Raport o stanie świata”, współpracuje z redakcją publicystyki międzynarodowej Polskiego Radia, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie publikował w dodatku „Plus Minus”.

Autor książek: Oblicza Wielkiej Brytanii, Żar. Oddech Afryki, Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela, Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista oraz Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan.

Za tę ostatnią otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak i był nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2016.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rogowski, znawca polskich transatlantyków. Autor książek „Pod polską banderą przez Atlantyk”, „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”. Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni. Pracuje jako filmograf w Filmotece Narodowej.

Zdjęcie Dariusza Rosiaka wykonała Anna Juszkiewicz

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia