Spotkanie wokół książek „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” i „Miedzianka. Historia znikania”
5 listopada 2016, sobota | godz. 16.00 | sala multimedialna MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny
Co mówi o współczesnej Polsce historia nieistniejącego miasteczka koło Jeleniej Góry i sytuacja 31 dawnych miast wojewódzkich? 5 listopada o 16.00 w Muzeum Emigracji reporter Filip Springer opowie o kraju, gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Filip Springer z wykształcenia jest archeologiem i choć zajmuje się obecnie fotografią i pisaniem reportaży, nie porzucił charakterystycznego dla archeologów sposobu pracy. Widać to szczególnie w jego pierwszej książce „Miedzianka. Historia znikania” – finalistce Nagrody im. R. Kapuścińskiego i nominowanej do NIKE – w której próbuje przywrócić pamięć o nieistniejącej już niewielkiej miejscowości koło Jeleniej Góry. Kupferberg – Miedzianka, z kopalnią, browarem i papiernią, obecna jest już tylko we wspomnieniach byłych mieszkańców i archiwaliach. Springer pieczołowicie je odsłania, wyszukuje i dokumentuje. Jego książka jest zapisem pogmatwanej przeszłości, ale przede wszystkim próbą zrozumienia, dlaczego miasteczko o siedmiowiekowej tradycji przestało istnieć. Temat przemijania i utraty świetności powraca również w najnowszej książce – „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, która podsumowuje reporterski projekt Filipa Springera i krakowskiego Wydawnictwa Karakter. Pisarz przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby sprawdzić, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. „Dzięki temu, że odwiedziłem te miasta, lepiej rozumiem to, co dzieje się w Polsce. Pojmowanie rzeczywistości w tym kraju jest niepełne, gdy się nie wie, z jakimi problemami borykają się ludzie” – mówi w jednym z wywiadów.
Rozmowę w Muzeum Emigracji poprowadzi Dorota Karaś, dziennikarka z trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”.
Miejsca, których nie ma to nowy cykl w Muzeum Emigracji w Gdyni poświęcony miejscom, które należą już do przeszłości, ale jednocześnie nie dają o sobie zapomnieć. Wspominamy je z nostalgią lub wręcz przeciwnie – usilnie próbujemy zepchnąć w niepamięć. Gośćmi będą autorzy reportaży poświęconych takim miejscom. Do tej pory gościliśmy Marcina Kąckiego, autoranominowanej do tegorocznej NIKE książki „Białystok. Biała siła, czarna pamięć”, Macieja Krupę, Piotra Mazika i Kubę Szpilkę, autorów książki „Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem”, a w grudniu pojawi się Małgorzata Szejnert, autorka „Usypać góry. Historie z Polesia” (3 grudnia).
Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Z wykształcenia archeolog. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jest autorem książek: „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” , „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „13 pięter”. W 2016 roku książka „13 pięter” otrzymała nagrodę Śląski Wawrzyn Literacki 2015.