Spotkanie z Januszem Pawłowskim

STACJA EMIGRACJA
Spotkanie – dyskusja
Spotkanie z judoką Januszem Pawłowskim, medalistą olimpijskim i trenerem
Sportowiec na emigracji
Prowadzenie: Włodzimierz Machnikowski

Oklaskiwany przez tłumy, nagradzany na najważniejszych imprezach sportowych, zdobywca wielu laurów – w tym, tych najważniejszych – olimpijskich. Janusz Pawłowski jest żywą legendą polskiego judo. Jak doświadczenie emigracji wpłynęło na jego postrzeganie sportu i środowiska sportowców? Jak wygląda praca trenera za granicą? Czy dzisiejszy sport ma jeszcze ojczyzny, a może jest tylko międzynarodowym przemysłem? Czy sportowiec tęskni za krajem?

Muzeum Emigracji zaprasza 30 października na godz. 17.30 do InfoBoxu w Gdyni na spotkanie z dwukrotnym medalistą olimpijskim w judo i wybitnym trenerem Januszem Pawłowskim, pracującym od wielu lat z zawodnikami m.in. w Kuwejcie czy we Włoszech. Spotkanie będzie pretekstem do przypomnienia sukcesów tego zasłużonego dla polskiego sportu judoki, ale również porozmawiania o jego doświadczeniach emigracyjnych oraz o sytuacji polskich sportowców i trenerów kontynuujących swoje kariery poza granicami Polski.

Janusz Pawłowski – urodzony w 1959 r. w Sopocie jeden z najwybitniejszych polskich judoków, brązowy medalista olimpijski z Moskwy z 1980 r. oraz srebrny medalista olimpijski z Seulu z 1988 r. Jego rzut w półfinałowej walce podczas Igrzysk w Seulu uznany został za najbardziej efektowną akcję całego turnieju judo. Wielokrotny mistrz Polski, medalista Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Po zakończeniu kariery zawodniczej stał się znakomitym trenerem (szkolił polską kadrę narodową oraz zawodników m.in. w Kuwejcie i Włoszech). Zasłużony Mistrz Sportu odznaczony m.in. srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2013 r. odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu w Cetniewie, honorującej najwybitniejsze postaci świata sportu z Polski i z zagranicy. Obecnie trenuje włoskich zawodników w Turynie.

Rozmowę z poprowadzi Włodzimierz Machnikowski, od blisko 20 lat dziennikarz sportowy Radia Gdańsk, znany trójmiejski komentator sportowy oraz autor audycji Muzyczne wędrówki Łosia i Basiora prowadzonej wspólnie z Dariuszem Podbereskim.

Wstęp wolny!

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia