W sobotę 28 listopada o 16:00 zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Orbitowskim, pisarzem – autorem m.in. powieści „Tracę ciepło” oraz „Inna dusza”, nominowanym do Nike i Paszportów Polityki. „Polska widziana z daleka” to kolejna odsłona projektu „Literatura bez granic”, poświęconego współczesnej polskiej literaturze emigracyjnej. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Łukasz Orbitowski swoją pisarską drogę rozpoczął od literatury fantastycznej i horroru, powoli wkraczając do jej głównego nurtu. W swoje powieści wplata bolesne tematy polskie, m.in. pytania o zasadność Powstania Warszawskiego. W swojej powieści „Widma” pisał o alternatywnej wersji historii – w której Powstanie nie wybuchło. Jak życie w Kopenhadze wpłynęło na jego sposób widzenia Polski? Jak ocenia z dystansu dzielące Polaków debaty i problemy? Czy emigracja daje artyście nową, szerszą perspektywę, stając się dla niego inspiracją? Czy współczesny artysta, wyjeżdżając z kraju, czuje się emigrantem? Czy jako emigrant jest skazany na to, aby pytać o Polskę?
W sobotę o 16:00 zapraszamy również dzieci w wieku 5-10 lat do uczestnictwa w warsztatach edukacyjnych związanych z tematyką literatury emigracyjnej. Na zajęcia obowiązują zapisy, można ich dokonywać drogą elektroniczną, wysyłając maila na adres warsztaty@muzeumemigracji.pl, podając datę zajęć, imię i nazwisko dziecka, jego wiek oraz numer telefonu opiekuna.
Polska widziana z daleka
Gość spotkania: Łukasz Orbitowski | 28 listopada | 16.00 | Gdynia, ul. Polska 1
Prowadzenie: Dagny Kurdwanowska
Więcej o projekcie Literatura bez granic
Fot. Matys Studio Od Deski Do Deski