Kino-ja. Spotkanie z Marianem Marzyńskim

Spotkanie z Marianem Marzyńskim, reżyserem, dokumentalistą, emigrantem.
20 sierpnia 2017, godz. 16.00-18.00, Muzeum Emigracji w Gdyni

Motywem przewodnim spotkania jest M/S Batory, losy polskich emigrantów oraz osobiste doświadczenia Mariana Marzyńskiego, filmowca i emigranta.

Marian Marzyński w latach 60. należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce, jako gospodarz emitowanych na żywo programów telewizyjnych („Turniej miast”). Od 1969 roku na emigracji, najpierw w Danii, potem w USA. Uczył amerykańskich studentów, jego uczniem jest m.in. Gus Van Sant („Buntownik z wyboru”, „Słoń”, „Obywatel Milk”). Na zlecenie amerykańskich stacji telewizyjnych kręcił z sukcesem filmy dokumentalne. Dwukrotny laureat nagrody Emmy. W 1980 roku powstaje „Powrót do Polski” – dokument, który pokazuje „Solidarność” i czas stanu wojennego.

Nakręcił wiele filmów poświęconych tematyce Holocaustu, z których najsłynniejszym jest wielokrotnie nagradzany „Sztetl”. Jednym z najbardziej niezwykłych filmów jest „Anya”, nagrywana przez 20 lat filmowa opowieść o córce. W najnowszym, osobistym filmie „Nigdy nie zapomnij kłamać” reżyser skierował kamerę na siebie dokumentując wspomnienia dzieci ocalonych z warszawskiego getta.

Spotkaniu towarzyszy emisja dwóch filmów Gościa poświęconych M/S Batoremu i polskim emigrantom: „Powrót statku” i „Pożegnania z ojczyzną”

W trakcie spotkania przedpremierowa prezentacja niezwykłej autobiografii Mariana Marzyńskiego „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych”. To pasjonująca książka-album nie tylko ze względu na swoją tematyczną zawartość, ale także na nowatorską konstrukcję, gdzie narracji literackiej towarzyszy druga, obrazowa, złożona z filmowych kadrów.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rogowski, znawca polskich transatlantyków. Autor książek „Pod polską banderą przez Atlantyk”, „Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji”. Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni. Pracuje jako filmograf w Filmotece Narodowej.


Projekcje filmów Mariana Marzyńskiego:

„Powrót statku” (1963) – reportaż z powitania w porcie gdyńskim rodaków zza oceanu przybyłych na pokładzie M/S Batory.

„Pożegnania z ojczyzną” – dokument ukazujący pożegnania pasażerów statku, którzy zaczynają zastanawiać się nad swoją przyszłością i ponownym powrotem do ojczyzny. Opowiadają o pobycie w Polsce, pokazują zdjęcia rodzinne.

Patroni medialni spotkania:

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia