Spotkanie z Sabiną Baral, autorką „Zapisków z wygnania”

Spotkanie z Sabiną Baral odbyło się 4 marca 2018 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni.
Moderatorką była prof. Katarzyna Jerzak.

Sabina Baral podzieliła się osobistym doświadczeniem przymusowej emigracji w roku 1968 roku. Mówiła o emocjach młodej kobiety, która musi zostawić narzeczonego i za 3 tygodnie wyjechać w nieznane. O wyborach rodziców, którzy decydowali się na wyjazd wyłącznie ze względu na dzieci. O dramacie rozstań, gdy dzieci wyjeżdżały zostawiając rodziców w Polsce. O tożsamości emigranta, który ma poczucie uzależnienia od społeczeństwa, które go przyjęło. O pielęgnowaniu polskiej tożsamość i decyzji, że czas stać się Amerykanką.


„Zapiski z wygnania” Sabiny Baral, to przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych z 1968.

Przymusowa emigracja widziana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę, jadąc do Wiednia, później do Rzymu i Detroit.

Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem. Tak o książce pisze Ewa Lipska.

W oparciu o książkę „Zapiski z wygnania” powstał spektakl teatralny w reżyserii Magdy Umer pod tym samym tytułem, w którym wystąpi m.in. Krystyna Janda.

Spotkanie towarzyszy wystawie czasowej ROZPROSZENIE. Emigracja Marca ’68. Na wernisaż wystawy zapraszamy w sobotę, 17 marca o godz. 17.00 do Muzeum Emigracji w Gdyni.



SABINA BARAL. Amerykanka urodzona we Wrocławiu. Studiowała elektronikę, matematykę i business. Wykładała historię architektury i design.

Przez 10 lat pracowała w Dolinie Krzemowej jako elektronik. Jej programy kodów wewnętrznych przyczyniły się do sukcesów firmy Intel. W firmie Olivetti odpowiadała za rozwój techniczny firmy w całej Północnej Ameryce, często podróżując między Nowym Jorkiem a Turynem.

Odwiedzając Toskanię zakochała się w tamtejszym marmurze. Tak wpadła na pomysł założenia własnego studia projektowego Sabina Marble & Granite, które stało się synonimem jakości, etyki, i dobrego gustu. Do jej klientów należały znane firmy z Doliny Krzemowej, ale również sklepy Armani i Ralph Laurena, Martha Stewart, Steve Jobs, David Packard czy sieć prestiżowych kanadyjskich sklepów Holt-Renfrew.

Wielokrotnie nagradzana za projekty, otrzymała również prestiżową nagrodę CotY (Contractor of the Year) dla najlepszego amerykańskiego architekta i wykonawcy wnętrz.

Po 20 latach sprzedała firmę. Sabina dużo podróżuje, odwiedziła ponad 100 krajów. Swoje podróże chętnie opisuje i prezentuje na zdjęciach. W jej relacjach coraz częściej pojawiały się wspomnienia z trudnego momentu w jej życiu, kiedy w 1968 r., w rezultacie wydarzeń marcowych, wygnano ją z Polski. Tak powstała książka „Zapiski z wygania”.

O sobie mówi: Jestem poliglotką, bo chce rozumieć, podróżniczką, bo nic nie zastąpi odbioru na-własne-oczy, i kucharką, bo kocham gwar wokół mojego stołu. Uwielbiam miasta położone przy wodzie, światło tuż przed zachodem słońca, i ludzi, którzy żyją pełną gębą i dają pełnym sercem. Zbudowaliśmy mocną, dużą rodzinę. Jestem Amerykanką, mieszkam w San Francisco.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia