Dlaczego łosoś, gdy dorośnie, wraca z morza do rzeki, do miejsca gdzie się urodził? Jak to się stało, że jedna z amerykańskich małż żyje w Bałtyku dzięki Wikingom? Czy pozornie bezwładnie pływający plankton również podróżuje? Skąd w naszych wodach pojawiają się co jakiś czas delfiny albo wieloryby? I dlaczego nie zostają na stałe?
Schodzimy dziś pod wodę, bo o migracji w świecie mórz i oceanów będziemy opowiadać w piątym odcinku podcastu.
Podcast Stacja Emigracja to nowy projekt realizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W pierwszym sezonie usłyszysz 8 wywiadów ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem migracji na różnych płaszczyznach. Porozmawiamy zarówno o sztuce, kulturze i projektowaniu, jak i o społecznym oraz ekonomicznym wymiarze migracji, a także przyjrzymy się procesom zachodzącym w środowisku naturalnym, wysoko nad naszymi głowami i pod powierzchnią wody.
Słuchaj podcastu na YouTube i Spotify. Korzystaj z rzetelnego źródła wiedzy o migracjach w dowolnym miejscu i czasie.
Prowadzący: Maciej Bąk
Koordynacja i opieka merytoryczna: zespół Muzeum Emigracji w Gdyni
Projekt graficzny: Patryk Hardziej
Muzyka: Bartosz Hervy
Słuchaj na Spotify
oraz na YouTube
Transkrypcja otworzy się po kliknięciu w ten tekst.
—
Michał Czub – biolog morza, doktorant w Zakładzie Ekologii Morza Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. W pracy badawczej skupia się na szukaniu zatopionej broni chemicznej i Arktyce. Współzałożyciel Fundacji Litoral, zajmującej się edukacją ekologiczną i promocją polskich badań naukowych.
Maciej Bąk – dziennikarz radiowy. Od 2016 roku reporter Radia ZET w Trójmieście, wcześniej dziennikarz Radia Gdańsk. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. O prawie pisze na co dzień w serwisie Bezprawnik.pl. W swojej radiowej pracy zajmuje się głównie sprawami społecznymi, samorządami i środowiskiem.