Emigracja to temat, który w pracach artystów pojawia się wyjątkowo często. Dlaczego tak chętnie po niego sięgają? Co chcą nam powiedzieć, tworząc poruszające prace o losach uchodźców? Czy świat słucha tego, co chcą przekazać? Jak dziś wygląda życie migrujących artystów? Czy podróżują już nie tylko do ikonicznych dla sztuki miejsc, jak Paryż czy Londyn?
W wiecznie migrujący świat sztuki wejdziemy w szóstym odcinku podcastu w rozmowie z Anetą Szyłak.
Podcast Stacja Emigracja to nowy projekt realizowany przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W pierwszym sezonie usłyszysz 8 wywiadów ze specjalistami zajmującymi się zagadnieniem migracji na różnych płaszczyznach. Porozmawiamy zarówno o sztuce, kulturze i projektowaniu, jak i o społecznym oraz ekonomicznym wymiarze migracji, a także przyjrzymy się procesom zachodzącym w środowisku naturalnym, wysoko nad naszymi głowami i pod powierzchnią wody.
Słuchaj podcastu na YouTube i Spotify. Korzystaj z rzetelnego źródła wiedzy o migracjach w dowolnym miejscu i czasie.
Prowadzący: Maciej Bąk
Koordynacja i opieka merytoryczna: zespół Muzeum Emigracji w Gdyni
Projekt graficzny: Patryk Hardziej
Muzyka: Bartosz Hervy
Słuchaj na Spotify
oraz na YouTube
Transkrypcja otworzy się po kliknięciu w ten tekst.
—
Aneta Szyłak – kuratorka, teoretyczka sztuki i autorka licznych publikacji. Pełnomocniczka i autorka koncepcji NOMUS Nowego Muzeum Sztuki oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku w Budowie. Była dyrektorka Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku (do stycznia 2015), była wiceprezeska Fundacji Wyspa Progress (do października 2015), wcześniej współautorka koncepcji Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, do powołania którego doprowadziła w 1998 roku. Była wiceprezeska Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Założycielka i prezeska Fundacji Alternativa, zajmującej się promowaniem twórczości artystycznej, badawczej i kuratorskiej w dziedzinie sztuk wizualnych.
Maciej Bąk – dziennikarz radiowy. Od 2016 roku reporter Radia ZET w Trójmieście, wcześniej dziennikarz Radia Gdańsk. Absolwent Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. O prawie pisze na co dzień w serwisie Bezprawnik.pl. W swojej radiowej pracy zajmuje się głównie sprawami społecznymi, samorządami i środowiskiem.