Migracje | Kreacje 2: Street art a przestrzeń migracji | 30.06, czwartek, godz. 17.00
Debata praktyków i teoretyków będzie próbą odpowiedzi na pytanie o to, czy artyści tworzący w przestrzeni publicznej mają obowiązek wypowiadać się na temat kryzysu uchodźczego. Rozmowę poprzedzi pokaz krótkometrażowych filmów Ellis Island i Rivages w reżyserii JR – francuskiego artysty słynącego z wykorzystania wielkoformatowych zdjęć w przestrzeni miasta. JR jeden z projektów zrealizował na terenie starej stacji emigracyjnej na Ellis Island. Wstęp wolny.
Fot. materiały prasowe; kadr z filmu „Ellis Island”, reż. JR
W debacie wezmą udział:
Mateusz Ściechowski (Vlepvnet, Warszawa)
Urodzony w 1979 roku, z wykształcenia architekt, z doświadczenia kurator i koordynator projektów „miejskich”. Od kilkunastu lat aktywnie działa na polu warszawskiej przestrzeni publicznej, popularyzacji sztuki w mieście jako sztuki oddolnej, naturalnej, wynikającej z potrzeby wypowiedzi. Współtworzył grupę Vlepvnet, zakładał galerię [v]iuro na warszawskiej Pradze i galerię V2 w legendarnym 5-10-15.
Paweł Kowzan (dwaesha, Łódź)
Autor instalacji i działań performatywnych, łączących problematykę przestrzeni publicznej z wymiarem site-specific, zarówno wewnątrz jak i poza strukturami sztuki. Jego praktyka opiera się na wartościach pracy zdalnej, rozpraszaniu autorstwa i oddalaniu uwagi oraz na samoorganizacji i współpracy/pracy grupowej, często w duchu filozofii DIY. Zainteresowany kwestiami partycypacji, negocjowania sfery publicznej, relacji społecznych, ale i widoczności, trwałości, autorstwa oraz praw własności. Znany również jako „dwaesha”, kojarzony ze sceną post-graffiti/street art. Współzałożyciel galerii/sieci wsparcia „Bardzo” (od 2001). Współpracuje z Galerie Hiner (Berlin-Stambuł). Mieszka i pracuje w Łodzi oraz we Wrocławiu. // http://pawelkowzan.com
Jacek Wielebski (Traffic Design, Gdynia)
Urodzony w 1987 roku w Gdyni, grafik, streetartowiec, członek stowarzyszenia Traffic Design, autor i współtwórca festiwalu Traffic Design, projektu szyldowego Redesign, Rurales. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom u ad. Jacka Staniszewskiego, pasjonat typografii miejskiej, sztuki ulicznej, wszystkich przejawów oddolnego projektowania i sztuki w przestrzeni miejskiej, street artu i graffiti.
Moderacja: Aleksandra Litorowicz (Futuwawa, Puszka)
Kulturoznawczyni, badaczka związana z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie, wykładowczyni na studiach podyplomowych „Miasta i metropolie. Studia miejskie”. Twórczyni i redaktorka naczelna portalu warszawskiego street artu i sztuki publicznej Puszka (puszka.waw.pl), portalu Futuwawa (futuwawa.pl), a także współredaktorka „Warsaw City Alive” – przewodnika po Warszawie. Koordynatorka ogólnopolskiego badania „Diagnoza dynamiki środowiska twórców malarstwa monumentalnego”. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.