Girl Power to niezależność i wierność swoim przekonaniom, siostrzeństwo i empatia, upór i siła charakteru, odwaga i determinacja. Kobieca siła, która ma moc.
Niekwestionowaną Power Girl była Dżennet Dżabagi-Skibniewska, kaukaska księżniczka, bojowniczka o wolność, orędowniczka pokoju, gdynianka z wyboru. Muzułmanka, uchodźczyni, patriotka, polska żołnierka. Superbohaterka. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak to historia prawdziwa, o której więcej dowiesz się w Strefie Gdynia podczas Open’er Festival.
Urodzona w Petersburgu córka polskiej Tatarki i ostatniego władcy Inguszetii, trafiła do Polski zaraz po odzyskaniu niepodległości. Jej jasnowłosa uroda odbiegała od panujących w rodzinie kanonów, wymagano od niej więcej niż od pozostałych. Została żołnierką i jeszcze przed maturą dowodziła plutonem. W 1938 roku zamieszkała z mężem w Gdyni. Po wybuchu drugiej wojny światowej wraz z grupą ochotniczek udzielała pomocy rannym, a po klęsce Obrony Wybrzeża, wbrew decyzjom Niemców, grzebała poległych na Oksywiu. Zmuszona do ucieczki z Gdyni, przeszła szlak bojowy z Syrii do Włoch, by wrócić do komunistycznej Polski pierwszym rejsem „Batorego” w 1947 r. Deprecjonowana przez nowe władze, podjęła pracę jako rękawiczarka. Przez te wszystkie lata towarzyszyła jej rodzinna pamiątka – bryłka skalna z Kaukazu. To ona, zgodnie z przepowiednią ojca, sprowadziła ją pod koniec życia z powrotem do Czeczenii. Dumną, w polskim mundurze i berecie porucznika.
Niezależna i świadoma własnych wyborów Dżennet zdecydowała związać swoje życie z Gdynią, miastem, które w czasie niecałego wieku z wioski rybackiej zmieniło się w tętniącą energią metropolię. Dynamiczny rozwój Gdynia zawdzięcza przybyłym na polskie wybrzeże kobietom i mężczyznom, myślącym nieszablonowo, gotowym podjąć wyzwanie i budować rzeczywistość na nowo. To miejsce otwarte na śmiałych ludzi i nowatorskie idee. W Gdyni horyzont rozpościera się szeroko.
Losy i postawę Dżennet poddali interpretacji współcześni artystyści. Do współpracy przy wystawie zaprosiliśmy poetów: Barbarę Klicką, Szczepana Kopyta, Natalię Malek i Jakobe Mansztajna oraz artystów wizualnych: Agę Bartosz, Tomka Popakula, Mariusza Tarkawiana i Mateusza Żywickiego. Za oprawę muzyczną odpowiada DJ-ka DIA.
Strefa Gdynia to laboratorium działań twórczych. To możliwość stworzenia własnej identyfikacji, opartej na idei Girl Power. Znajdziesz tu strefę czytelnika z książkami nominowanymi do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia i publikacjami Muzeum Emigracji w Gdyni.
Będąc na Open’erze, szukajcie różowego pawilonu Strefy Gdynia!
Open’er Festival | 3-6 lipca 2019
Koncepcja | Muzeum Emigracji w Gdyni
Kurator | Maksymilian Bochenek
Artyści | Aga Bartosz, DIA, Barbara Klicka, Szczepan Kopyt, Natalia Malek, Jakobe Mansztajn, Tomek Popakul, Mariusz Tarkawian, Mateusz Żywicki, Fundacja ~MORZE
Teksty | Kaja Długosz
Koordynacja | Monika Górka, Hanna Gryka, Joanna Majchrzak, Justyna Majewska
Program towarzyszący | Anna Posłuszna
Projekt wystawy | Menthol Architects
Realizacja | 2BEEART Productions: Melania Szymerowska, Bartosz Cybowski
#OPENER2019