Szanowni Państwo i Miasto

Gdynia, listopad 2014 – czerwiec 2015
spotkania | zbieranie wspomnień | warsztaty twórczego myślenia | spacer | gra miejska

Jedno z najmłodszych miast w Polsce – Gdynia – powstało dzięki tysiącom ludzi, którzy napłynęli z różnych stron kraju, aby tu pisać historię zarówno swoją, jak i tego miejsca. Z myślą o mieszkańcach, ich dzieciach i wnukach, Muzeum Emigracji w Gdyni stworzyło projekt „Szanowni Państwo i Miasto”. Zachęcamy gdynianki i gdynian po 55. roku życia do przywołania rodzinnych historii związanych z osiedleniem, zmianami przestrzeni miejskiej na przestrzeni lat i życiem codziennym w Gdyni. Dzięki wspomnieniom i pamiątkom, wspólnie odkryjemy na nowo jej wyjątkową historię. Na zgłoszenia czekamy do 25 listopada!

Zapraszamy wszystkich do udziału w przedsięwzięciu, które przypomni nam, jak ważne jest tworzenie i podtrzymywanie więzi, radość dzielenia się, wymiana umiejętności. Zachęcamy do wzięcia udziału razem ze znajomymi lub też samemu – na początku wszyscy poznamy się lepiej dzięki grom i zabawom integracyjnym. W czasie warsztatów z grupą Loesje, dzieląc się własnymi przemyśleniami i opierając na kreatywnym i twórczym myśleniu, stworzymy hasła i krótkie teksty, które wykorzystamy w scenariuszu gry miejskiej. Podczas spotkań z serii „Walizka pełna marzeń, zdarzeń i wydarzeń” doświadczymy siły pojedynczych wspomnień i przekonamy się, że tuż za rogiem żyją ludzie, których połączone historie składają się na niezwykłą opowieść o barwnej przeszłości Gdyni. Wspólnie z doświadczonym scenarzystą sami zaprojektujemy grę miejską. Podczas spaceru wytyczymy jej trasę, wybierając ważne dla nas miejsca. Potem pozostanie nam już tylko jej organizacja i mnóstwo dobrej zabawy. Zaprosimy do udziału całe rodziny z Gdyni – żywe wspomnienia i historie opowiedziane w przestrzeni miejskiej, staną się źródłem wiedzy i inspiracji dla młodszych pokoleń.

Spotkania odbywać się będą od listopada 2014 do czerwca 2015, średnio dwa razy w miesiącu. Terminy zajęć zostaną ustalone wspólnie z uczestnikami.

„Szanowni Państwo i Miasto” to część programu wolontariatu [U]czynni Kulturalnie – międzypokoleniowego projektu współpracy w nowoczesnej instytucji kultury.

SPOTKANIA
Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem metod aktywizujących i integrujących. Przede wszystkim będziemy się wyśmienicie bawić – zabawa to przecież źródło kultury. Podczas spotkań:
poznamy się wzajemnie, aby stworzyć zgrany zespół gotowy na wspólne odkrycia,
zadbamy o porozumienie między uczestnikami zajęć, ucząc się zasad dobrej komunikacji w nieszablonowy sposób,
dowiemy się więcej o naszych preferencjach dotyczących pracy w grupie.

Prowadzące:

Władysława Andrzejewska-Kessler – gdynianka, związana także z Sopotem i Gdańskiem. Animatorka w projekcie „Szanowni Państwo i Miasto”. Sześćdziesięciolatka pasjonująca się sztuką i historią. Uczestniczka zajęć Akademii 30+ oraz Uniwersytetu III Wieku. Aktywna wolontariuszka, do tej pory wzięła udział w kilkunastu trójmiejskich projektach kulturalnych, również jako współprowadząca zajęcia.

Agata Zielińska – koordynatorka wolontariatu Muzeum Emigracji w Gdyni. Absolwentka polonistyki UW, obecnie studentka politologii warszawskiego Collegium Civitas na specjalizacji „Zarządzanie rozwojem społeczności lokalnych”. Trenerka umiejętności miękkich.

WALIZKA PEŁNA MARZEŃ, ZDARZEŃ I WYDARZEŃ – zbieranie wspomnień
Cykl trzech spotkań, podczas których przekonamy się, że przekazywanie wspomnień to równocześnie budowanie i podtrzymywanie tożsamości. Z relacji uczestników poznamy indywidualne losy rodzin, które osiedliły się w Gdyni. Dopełnieniem opowieści staną się pamiątki rodzinne – wehikuły czasu, w których zaklęta została pamięć o bliskich.

Prowadzące: Anna Dąbrowska – Latająca Animatorka Kultury Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, wspomaga projekty koncentrujące się wokół tożsamości, pracy z historią i powojennych migracji. Prezeska lubelskiego stowarzyszenia Homo Faber. Ukończyła Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Instytutu Nauk Prawnych PAN, a także kurs trenerski Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych (STOP).

Władysława Andrzejewska-Kessler, Agata Zielińska

WARSZTATY TWÓRCZEGO MYŚLENIA
Loesje to nazwa międzynarodowej organizacji złożonej z grup lokalnych. Grupy te, poprzez działania w przestrzeni publicznej, tworzenie plakatów i publikacji o inspirującym przesłaniu, wyrażają swoje opinie oraz uczą odważnego i krytycznego myślenia. Podczas warsztatu bazującego na technikach Loesje stworzymy hasła, będące nawiązaniem do opowiedzianych historii, a wykorzystamy je podczas gry miejskiej.

Prowadzący: Loesje – to grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Angażuje się w inicjatywy na rzecz wolności słowa, tolerancji, kreatywności. Prowadzi szkolenia, międzynarodowe wymiany i warsztaty kreatywnego pisania tekstów. Warszawska Loesje jest jednym z działań Fundacji Sztuki Arteria.

GRA MIEJSKA OD KUCHNI
Zwieńczeniem projektu będzie gra miejska przygotowana przez uczestników – w oparciu o subiektywne wspomnienia stworzymy jej scenariusz. Podczas spaceru wyobrazimy sobie, jak znana nam okolica staje się jej planszą. Przygotujemy niespodzianki oraz zagadki do wykonania dla graczy w każdym wieku. Poznamy miasto od podszewki, odkryjemy jego ukryte walory oraz uruchomimy wyobraźnię – w ten sposób powstanie jedyna w swoim rodzaju gra miejska, przygotowana z aktywnym udziałem mieszkańców.

Prowadzący: Piotr Szulc – absolwent Filozofii UG, założyciel oraz Dyrektor Klubu SF i Fantasy – GANDALF, dziennikarz Trójmiejskiego Informatora Kulturalnego TIK. Scenarzysta gier miejskich, m.in.: „Detektyw w muzeum”, „Pociąg do sensacji”, „Znajdź Kiepurę w Gdyni”. Prowadzi zajęcia ze scenariopisarstwa w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Gdańsku. Scenarzysta oraz współtwórca projektu miejskiego: Komiks w mieście – miasto w komiksie: komiksowy przewodnik po Dolnym Mieście.Laureat konkursów literackich i komiksowych.

Projekt został dofinansowany ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

Więcej informacji:
Agata Zielińska, Władysława Andrzejewska-Kessler
T: +48 728 733 449
szanownipanstwo@muzeumemigracji.pl

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia