Tak było | Strefa Gdynia na Open’er Festival

Tak było | Strefa Gdynia na Open’er Festival – „We can be Heroes, just for one day” Brian Eno / David Bowie

Opener dobiegł końca, zatem przyszła pora na podsumowanie tego, co wydarzyło się w Strefie Gdynia.

W tym roku po raz kolejny mieliśmy przyjemność odpowiadać za koncepcję kuratorską gdyńskiego pawilonu. Zainspirowani spotkaniami podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu, postanowiliśmy opowiedzieć poruszającą historię Dżennet Dżabagi-Skibniewskiej – kaukaskiej księżniczki, bojowniczki o wolność, orędowniczki pokoju, gdynianki z wyboru. Muzułmanki, uchodźczyni, patriotki, polskiej żołnierka. Superbohaterki.

Do współtworzenia wystawy zaprosiliśmy współczesnych artystów, którzy poddali losy Dżennet własnej interpretacji opartej o ideę Girl Power. Barbara Klicka, Szczepan Kopyt, Natalia Malek oraz Jakobe Mansztajn stworzyli teksty poetyckie, które następnie zostały przeniesione w formie autorskiej typografii, przygotowanej przez Mateusza Żywickiego, do wnętrz pawilonu. Ściany pokryły także murale Agi Bartosz oraz rysunki Mariusza Tarkawiana, które powstawały na żywo podczas trwania festiwalu. Odwiedzający mieli też okazję obejrzeć film animowany Tomka Popakula, przygotowany specjalnie na potrzeby wystawy. Za oprawę muzyczną odpowiadała DJ-ka DIA, jedna z pierwszych kobiet DJ-ek w Polsce.

Pawilon Strefy Gdynia pełnił także funkcję laboratorium działań twórczych. W strefie warsztatowej, koordynowanej przez Fundację ~MORZE, odwiedzający chętnie korzystali z możliwości spersonalizowania ubrań przy użyciu pieczątek i sitodruku, niosąc dalej w świat idee wolności, niezależności i wierności własnym przekonaniom. Dużą popularnością cieszyła się także strefa czytelnika, ulokowana na najwyższym piętrze pawilonu, gdzie goście odnajdywali wytchnienie między koncertami, oddając się lekturze książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia i publikacji Muzeum Emigracji.

Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z Khedi Alievą w strefie „Let’s Talk” prowadzone przez Annę Posłuszną z zespołu MEG. Khedi to mieszkająca w Polsce Czeczenka, uchodźczyni, edukatorka i aktywistka, która opowiedziała nam historię Dżennet. Podczas poruszającej rozmowy przedstawiła swoje sposoby na przeciwstawianie się nienawiści i nietolerancji. To inspirujące spotkanie pokazało, jak wielka jest siła kobiet.

Podczas 4 dni festiwalu różowy pawilon Strefy Gdynia odwiedziło łącznie 35 000 osób. Dziękujemy za Waszą obecność!

Specjalne podziękowania kierujemy w stronę naszych nieocenionych wolontariuszy z grupy Uczynni Kulturalnie.

Dziękujemy również za współpracę przy tworzeniu pawilonu autorom projektu – menthol architects: Lilianie Krzyckiej, Rafałowi Pieszko, Arturowi Nitribittowi oraz wykonawcom – 2BEEART Productions: Melanii Szymerowskiej oraz Bartoszowi Cybowskiemu.

fot. Gdynia.pl; Muzeum Emigracji

Film „Dżennet”, r. Tomek Popakul, 2019, 6 min

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia