Traktoriada – Ursusem przez Amerykę Południową

Z napędem 4×4, 82 KM pod maską i do 50 km/h z górki na wolnym biegu przez dżunglę amazońską, ośnieżone przełęcze andyjskie, największe słone jezioro świata, gorącą pustynię Atakama, pola gejzerów i bezkresną Pampę… W środę, 9 grudnia o godz. 17.30 w Muzeum Emigracji Marcin Obałek opowie o swojej podróży traktorem po Ameryce Południowej. Wstęp wolny.

Zapraszamy na trzecie z cyklu spotkań podróżniczych w Muzeum Emigracji w Gdyni. Tym razem naszym gościem będzie Marcin Obałek, który opowie o nietypowej podróży traktorem przez Amerykę Południową. I to nie przypadkowym traktorem, tylko kwiatem polskiej myśli technicznej – Ursusem 6014! Podróż ta doprowadziła m.in. do rozpoczęcia prac archeologicznych w Amazonii boliwijskiej i odkrycia intrygujących miejsc i obiektów do tej pory nikomu nieznanych. Marcin Obałek wspomni też o sukcesach Polskiej Ekspedycji Amazońskiej, czyli trwającej wiele lat wyprawie archeologicznej w boliwijskiej dżungli oraz o polskich śladach, na które natrafił podczas swojej podróży i zaskakujących polonijnych znajomościach, które zawarł. Rozpoczęta w 2002 roku ekspedycja doczekała się kolejnych etapów, podczas których Ursus pokonał ponad 20 000 km dróg, łąk, pól i nieużytków Urugwaju, Argentyny, Boliwii, Chile i Peru.

Marcin „Kaktus” Obałek

Poznaniak, mieszkaniec Grunwaldu. Podróżnik, organizator wypraw, pilot wycieczek, obrońca przyrody, przewodniczący Stowarzyszenia „Czysty Świat” oraz członek zarządu Fundacion Munde Puro w Boliwii. Piewca polskiej myśli technicznej – Pomysłodawca i kierownik Traktoriady – Wyprawy Ursusem po Ameryce Południowej oraz wyprawy „Konno Dookoła świata”. Z wielu interesujących podróży, jakie odbył w ostatnich latach, na szczególną uwagę zasługują „Jedwabnym szlakiem do Indii” i wyprawa transsaharyjska do Senegalu i Mali. Inicjator, współorganizator i kierownik polskich badań archeologicznych w Boliwii pod banderą Ekspedycji Amazońskiej. Nominowany do nagrody Travelery magazynu National Geographic, laureat Festiwalu Filmów Podróżniczych w Sopocie, sternik dłubanki na Rio Beni i właściciel małego poletka z kilkoma bananowcami na Pogórzu Yungas, organizator Podlaskiego Festiwalu Kultur i Podróży ToTuToTam. Na co dzień zajmuje się edukacją ekologiczną i… planowaniem kolejnych szalonych wypraw.

Spotkania podróżnicze w Muzeum Emigracji

Co miesiąc gośćmi MEG są wyjątkowe osoby, które w swoich ekspedycjach odwiedzały miejsca związane z polską emigracją. Posłuchać można opowieści zarówno o ekstremalnych nieraz aspektach ich egzotycznych podróży, a także o polskich śladach i historiach związanych z naszymi rodakami, na które goście cyklu natrafili w najodleglejszych zakątkach świata.

Do tej pory gościliśmy Tomasza Grzywaczewskiego, który opowiadał o wyprawie przez Dziki Wschód śladami uciekinierów z sowieckiego łagru z 1941 roku oraz Norberta Skrzyńskiego, współorganizatora wyprawy „Afryka Nowaka” popularyzującej postać i dokonania podróżnika Kazimierza Nowaka.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia