Pierwszy piątek po Święcie Dziękczynienia to w Stanach Zjednoczonych dzień wielkich przecen i wyprzedaży – znany jako Black Friday. Od niedawna w polskich sklepach w ten dzień także przygotowywane są duże zniżki. Centra handlowe są pełne klientów wyłapujących atrakcyjne rabaty, a sklepy internetowe prześcigają się w obniżkach cen.
StoryCorps – organizacja non profit nagrywająca historie Amerykanów – postanowiło stworzyć w tym dniu nieoficjalne Narodowe Święto Słuchania – National Listening Day. Ma być ono alternatywą dla czasu spędzanego na zakupach, momentem, w którym zastanowimy się, czy nie lepiej poświęcić go osobom, które są nam najbliższe – rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom czy członkom naszej lokalnej społeczności. Organizacja StoryCorps zachęca, by zamiast iść na zakupy, usiąść z bliską nam osobą i wysłuchać historii jej życia. A także ją nagrać, by stała się pamiątką i świadectwem życia.
Od 2014 roku Archiwum Emigranta zgromadziło blisko 300 wywiadów audio i wideo zrealizowanych w duchu historii mówionej. Zależy nam na wysłuchaniu osobistych historii emigracji Polaków, ich przemyśleń i emocji, jakie towarzyszyły im na przestrzeni ich całego doświadczenia emigracyjnego.
W tym Dniu Słuchania, ale i w każdym innym w ciągu całego roku, zachęcamy, by poświęcili Państwo kilkanaście lub kilkadziesiąt minut na nagranie rozmowy z bliską osobą. Stanie się ona cennym świadectwem osoby, która w swojej biografii przeżyła te bardziej i mniej ważne wydarzenia historyczne. Można spytać dziadka o to, jakie były jego ulubione i mniej ulubione przedmioty w szkole. Mamę – do jakich kawałków tańczyła na swoich licealnych prywatkach. Siostrę i brata – jak się czuli pierwszego dnia w nowej szkole. Przyjaciela – o to, co zabrałby ze sobą, gdyby wyjeżdżał do innego kraju. Niektórych rzeczy nie da się wyjaśnić – można o nich tylko opowiedzieć.
„Muszę się przygotować do wyjazdu do Korei”
Joanna Hosaniak, absolwentka warszawskiej koreanistyki, od czasów studiów była zaangażowana w obronę praw człowieka mieszkańców Korei Północnej pracując m.in. w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W 2003 roku wyjechała do Korei Południowej, by tam działać w Citizen’s Alliance for North Korean Human Rights na rzecz uchodźców z Północy. Nam opowiedziała, jak zaczęła się jej fascynacja tym regionem i jak wygląda jej codzienne życie w Seulu.
Produkcja: Łukasz Laskowski, Specjalista ds. Zasobów audiowizualnych
Strona dostępna jest w dwóch wersjach językowych PL oraz ENG
Jeśli nie wiesz, o co zapytać, być może zainspirują Cię pytania pomocnicze, które znajdziesz na www.archiwumemigranta.pl/dodaj_historie w formularzu kontaktowym. W razie dalszych pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem mailowym archiwum@muzeumemigracji.pl, telefonem +48 58 670 41 75 lub do pokoju numer 100 na 1. piętrze Muzeum, gdzie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 czekamy na poznanie Państwa historii i pomoc w przeprowadzeniu wywiadu lub zarchiwizowaniu już istniejących materiałów.
Jesteśmy tutaj, by Cię wysłuchać.
Chcesz opowiedzieć swoją emigracyjną historię? Skontaktuj się z nami – jesteśmy ciekawi zarówno relacji samych emigrantów, jak i ich krewnych czy osób, które powróciły z emigracji do Polski.
Co należy zrobić?
1 – Wejdź na stronę www.archiwumemigranta.pl/dodaj_historie
2 – Wypełnij formularz korzystając z pytań pomocniczych lub dołącz własny plik ze spisanymi wspomnieniami
3 – Do swojej relacji możesz dodać zdjęcia lub skany fotografii. Jeśli wiesz, napisz, gdzie i kiedy zostały zrobione oraz kto się na nich znajduje
4 – Czekaj na odpowiedź zwrotną – postaramy się zaaranżować wywiad.
Tekst: Barbara Majchrowicz, Główna Specjalistka ds. Historii mówionej