Trwa konkurs „Człowiek ponad granicami”

Ponad 200 milionów – tylu ludzi dotyczy dziś bezpośrednio na całym świecie zjawisko migracji. Granice przekracza się z najróżniejszych powodów, jednak za każdym człowiekiem decydującym się na taki krok kryje się jego jedyna i niepowtarzalna historia. Jak pokazać wiele wymiarów migracji i jednocześnie nie zagubić tego najważniejszego – osobistego? To zadanie postawione przed podróżnikami w drugiej edycji Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego przez Muzeum Emigracji w Gdyni, organizowanej pod hasłem „Człowiek ponad granicami”. Autor najlepszego reportażu filmowego bądź zdjęciowego otrzyma nagrodę w wysokości 5000 złotych i będzie miał okazję zaprezentować go publiczności Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w Gdyni.

Coraz bardziej popularne wśród Polaków podróże – zarówno backpackerskie wędrówki omijające szerokim łukiem turystyczne miejsca, jak i te typu „all inclusive” – dla wielu są sposobem na aktywne poszukiwanie wiedzy o świecie i ludziach. Poprzez konkursowe hasło „Człowiek ponad granicami” Muzeum zachęca by świadomie obserwować wielokulturowy charakter odwiedzanych miejsc. Jak imigranci odnajdują się w nowej rzeczywistości? Jakie są historie ich życia? Jakie wartości wprowadzają w nowe miejsca?

Migracja to temat niezwykle różnorodny – szerokość i długość geograficzna nowego miejsca i kraju pochodzenia migranta, jego biografia, osobowość, pasja to tylko ułamek czynników wpływających na to, o czym może być historia nadesłana do konkursu im. P. Edmunda Strzeleckiego. Organizatorzy nie ograniczają uczestników w kwestii ujęcia tematu – cenne będą zarówno reportaże portretujące wybrane postacie, jak i próbujące ująć zjawisko migracji z szerszej, problemowej perspektywy. Najważniejszym kryterium dla wyboru laureata będzie unikatowość i waga podejmowanej historii, dopiero w drugiej kolejności oceniany będzie warsztat realizacyjny. Nie potrzeba więc profesjonalnego sprzętu – w konkursie może wziąć udział każdy, kto podeśle zdjęcia bądź krótki film.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się pod hasłem „Poznaj się na rodaku!” i wymagała stworzenia reportażu o polskim emigrancie. W tym roku temat konkursu został rozszerzony, by pokazać polskie doświadczenia emigracyjne w szerszym, ponadnarodowym kontekście – Misją Muzeum Emigracji w Gdyni jest popularyzowanie wiedzy o historii polskiej emigracji i prowadzimy tę działalność w pełnej wrażliwości na uniwersalny charakter tego zjawiska. Migracje to naturalny proces, który odbywał się wszędzie i od zawsze. Wędrówki znał świat starożytny, średniowiecze, wiek XIX. Dziś, podobnie jak kiedyś, zjawisko to równolegle rozgrywa się na wszystkich kontynentach i zmienia nie tylko losy milionów ludzi i ich rodzin, ale także wpływa na społeczeństwa i kultury ich przyjmujące. Jesteśmy bardzo ciekawi jakie historie o polskich emigrantach pojawią się w konkursie, bo przecież i my jesteśmy częścią świata będącego w ciągłym, migracyjnym ruchu – wyjaśnia Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Prace nadsyłać można do 5 stycznia 2015. Regulamin konkursu dostępny jest tutaj [CZYTAJ]

Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii – opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki.

Zobacz nagrodzone reportaże pierwszej edycji konkursu!

Pobierz formularz zgłoszenia do konkursu.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia