5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – święto tych, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu instytucji kultury, w tym także Muzeum Emigracji w Gdyni.
Odwiedzając Muzeum Emigracji w Gdyni trudno nie zauważyć uśmiechniętych, ubranych w bordowe koszulki, zawsze pomocnych wolontariuszy. To szczególnie ważna grupa osób, która współpracuje z muzeum przy okazji organizowanych wydarzeń, ale też przy codziennej działalności instytucji. Projekt [U]czynni Kulturalnie istnieje od samego początku powstawania koncepcji Muzeum Emigracji. [U]czynni wolontariusze wspierali działania MEG w tkance miejskiej jeszcze zanim jego siedzibą został Dworzec Morski.
Obecnie baza wolontariuszy współpracujących z muzeum liczy 164 osoby, w wieku 14-79 lat, które w tym roku podpisały już 238 porozumień o współpracy. Mając na uwadze wydarzenia organizowane w muzeum w grudniu, przewidujemy, że do końca roku podpisanych zostanie ich około 250, a więc tyle, ile przypada dni roboczych w 2019 roku. Oznacza to, że każdego dnia nasze działania wspiera wolontariusz.
Koordynatorką [U]czynnych Kulturalnie jest Justyna Majewska, która tak opisuje wolontariuszy współpracujących z Muzeum Emigracji w Gdyni: – Osoby zaangażowane w wolontariat to mozaika osobowości i kalejdoskop doświadczeń – osobiście każdego dnia bardzo wiele się od nich uczę. Cieszy mnie każde spotkanie z wolontariuszami i zawsze jest to dla mnie małe święto! To także piękna wymiana pokoleniowa – szczególnie cenna!
Głównym zadaniem [U]czynnych Kulturalnie jest podążanie za potrzebami wszystkich działów muzeum. Wśród nich znajdują się także przeszkoleni przewodnicy, którzy w każdą sobotę miesiąca oprowadzają naszych gości po wystawie stałej. W tym roku uruchomiony został także projekt „Walk with volunteer”, będący angielskojęzyczną wersją spacerów z wolontariuszem-przewodnikiem po wystawie. W ramach programu dla wolontariuszy organizowane są szkolenia i warsztaty związane z działalnością muzeum – w 2019 roku podczas trzech weekendowych spotkań mieli okazję, by zdobyć wiedzę o poszukiwaniach genealogicznych.
Oprócz działań zewnętrznych, wolontariusze angażują się także w aktywności we własnym gronie. W ramach akcji „Wolontariusze wolontariuszom, chcą – choć nie muszą” sami organizują spotkania, podczas których mówią o swoich pasjach i wymieniają się między sobą doświadczeniami. Dotychczas odbyły się m.in. spotkanie o podróżach, w trakcie którego wolontariusze opowiadali o swoich wspomnieniach z wyjazdów do Japonii, Etiopii czy Brazylii. Kilkakrotnie organizowano także wycieczki ze zwiedzaniem, którym przewodził jeden z wolontariuszy, Tadeusz – będący na co dzień przewodnikiem po Trójmieście i Płw. Helskim. W ten sposób odwiedzili Hel, Elbląg, Mierzeję Wiślaną czy Muzeum Stutthoff.
Pasjonująca się fotografią wolontariuszka Monika zorganizowała w muzealnej Sali Multimedialnej pokaz swoich zdjęć, który zainspirował ją do stworzenia autorskiego projektu „Wolontariusze i ich dusze”. W ramach pomysłu sfotografowała część [U]czynnych Kulturalnie podczas ich pracy w muzeum oraz w czasie prywatnym. O swoim dziele opowiedziała podczas ogólnopolskiej konferencji „Wolontariat w kulturze”, na której w tym roku wystąpiła razem z koordynatorką sekcji, Justyną Majewską. Muzeum Emigracji w Gdyni zostało zaproszone do prelekcji przez Narodowe Centrum Kultury, jako przykład instytucji, gdzie prowadzona jest tzw. dobra praktyka wolontariatu.
– Wolontariusze i wolontariuszki są ambasadorami naszej instytucji, nie tylko w Polsce, także za granicą. Muzeum Emigracji bardzo ceni i jest dumne ze współpracy z wolontariuszami, także dlatego, że wolontariusze potrafią spojrzeć na instytucję pod innym kątem – często zauważają to, czego pracownik czy gość muzeum nie zauważą – opowiada Justyna Majewska. – Cały zespół muzeum angażuje się we współpracę z wolontariuszami, wszyscy dbamy o to, by wolontariusze wiedzieli, że cenimy współpracę z nimi i chcemy, by z nami byli, by budowali tą instytucję razem z nami, poprzez stałe wsparcie i zaangażowanie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariuszy wszystkim współpracującym z nami wolontariuszom i wolontariuszkom życzymy niesłabnącego zaangażowania do do działań, dużo zdrowia i radości z tego, co robią. Dziękujemy, że z nami jesteście!
Każdego, kto czuje się w sobie gen wolontariatu, zachęcamy, by spróbował odnaleźć to wspólne DNA w społeczności wolontariuszy [U]czynnych Kulturalnie. Więcej o programie możecie przeczytać TU.