Niepozorne przedmioty skrywają niekiedy bardzo ciekawe historie. Część z nich odkryjemy przed Wami w ramach cyklu „W przedmiocie wystawy”. Opowiemy o obiektach z naszej kolekcji, które stanowią dopełnienie historii z wystawy stałej. Niektóre z nich możecie oglądać na naszej ekspozycji, inne na co dzień skrywają magazyny. Zapraszamy do wspólnej wycieczki szlakiem nieznanych eksponatów Muzeum Emigracji w Gdyni.
Każdego tygodnia zaprezentujemy materiały wideo przygotowane na wystawie stałej Muzeum Emigracji podczas nieobecności gości.
➡️ W przedmiocie wystawy: grzebień i mydło
Rewolucja przemysłowa w XIX wieku, poza rozwojem przemysłu, przyniosła postęp w wielu dziedzinach życia człowieka, także w higienie osobistej. Symbolami tych zmian są grzebień i mydło, które w XIX wieku stały się przedmiotami użytku codziennego. Więcej o tym, w jaki sposób rozpowszechniano wiedzę o pielęgnacji ciała i z czego słynęła Polska w tamtych czasach, w pierwszym odcinku cyklu „W przedmiocie wystawy”. Zapraszamy!
➡️ W przedmiocie wystawy: listy z Ameryki
Jednym ze źródeł wiedzy o emigracji do Ameryki na przełomie XIX i XX wieku były listy od krewnych i znajomych, którzy przebyli podróż za ocean. W korespondencji adresowanej do bliskich planujących wyjazd z ziem polskich zawierano oparte na własnych doświadczeniach wskazówki mogące przydać się w kolejnych etapach emigracji. Jakich porad udzielano podróżującym? Przed czym ich ostrzegano? Dlaczego listy od emigrantów często konfiskowała cenzura? Zapraszamy na drugi odcinek cyklu „W przedmiocie wystawy”.
➡️ W przedmiocie wystawy: etui na bilet
Symbolem procesu emigracji na przełomie XIX i XX wieku jest etui na bilet nazywany szyfkartą. Bilety umożliwiające dostanie się na pokład transatlantyków bardzo często przekazywano bliskim przez agencje emigracyjne – przedsiębiorstwa, które organizowały cały proces podróży za ocean. Okładki na szyfkarty, poza ochroną dokumentów, spełniały również funkcje gadżetów reklamowych takich firm. Więcej o tym, jak funkcjonowały agencje emigracyjne, w trzecim odcinku cyklu „W przedmiocie wystawy”.
➡️ W przedmiocie wystawy: fotografia z Brazylii
Na przełomie XIX i XX wieku z ziem polskich do Brazylii wyemigrowało ponad 100 tysięcy osób. Wśród nich znalazły się rodziny Piątkowskich i Urbaników, które wyjechały do Ameryki Południowej z Krakowa. Więcej o ich losach w kraju, w którym chleb miał rosnąć na drzewach, a diament – leżeć na ziemi, w kolejnym odcinku cyklu „W przedmiocie wystawy”.
➡️ W przedmiocie wystawy: informator dla emigrantów
Imigrantów przybywających z Europy do Stanów Zjednoczonych przyjmowano na wyspie Ellis Island w Nowym Jorku. Funkcjonująca tam stacja emigracyjna obsłużyła około 12 milionów ludzi. To tam odbywały się przesłuchania i badania lekarskie, na podstawie których wystawiano zgodę na wjazd do kraju. W pierwszych miesiącach życia w Stanach Zjednoczonych emigrantom towarzyszyły książeczki do nauki języka angielskiego oraz informatory, które pomagały przejść procedury uzyskania obywatelstwa. O pierwszych krokach w Stanach Zjednoczonych po zejściu z pokładów transatlantyków w nowym odcinku cykl „W przedmiocie wystawy”.
➡️ W przedmiocie wystawy: walizka
Po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku władze polskie ewakuowały się do Rumunii. W nadziei na to, że wojna potrwa kilka tygodni, zabierano ze sobą jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, które mieściły się do niewielkich tekturowych walizek. Do jednej z nich swój dobytek spakowała Helena Łyżwańska, pracownica Polskiej Agencji Telegraficznej. Zapraszamy na szósty odcinek cyklu „W przedmiocie wystawy”.
➡️ W przedmiocie wystawy: pamiątka po Kapitanie
Pod koniec lat 40. XX wieku rządzący zaczęli ograniczać możliwość wyjazdu z kraju i zamykać granicę. W wyniku trudności ze zdobycie paszportu, Polacy próbowali w różny sposób uciec z opresyjnego systemu. W takiej sytuacji znalazł się Jan Ćwikliński, kapitan „Batorego”, który w obawie przed aresztowaniem pod zarzutem szpiegostwa, zszedł z pokładu w brytyjskim Newcastle i poprosił o azyl polityczny. Dalsze losy kapitana Ćwiklińskiego i konsekwencje jego decyzji prezentujemy w siódmym odcinku cyklu „W przedmiocie wystawy”.
➡️ W przedmiocie wystawy: listy prof. Zbigniewa Brzezińskiego
Cykl „W przedmiocie wystawy” wieńczymy historią relacji, jaka łączyła Jana Pawła II i prof. Zbigniewa Brzezińskiego. Symbolem bliskich kontaktów między dwoma uznanymi w świecie Polakami jest korespondencja, którą wymieniali między sobą na przełomie lat 70. i 80. Zapraszamy do zapoznania się z treścią wyjątkowych, pełnych wzajemnego szacunku i serdeczności listów papieża-Polaka i polskiego doradcy prezydenta USA Jimmy’ego Cartera.
Do zobaczenia na Polskiej1!