Warsztaty kulinarne: Dietojarska kuchnia żydowska Fani Lewando

Kolorowy plakat. W centrum zdjęcia dwie upieczone chałki na blasze. Na górze napis: dietojarskie warsztaty kulinarne, prowadzenie: Sabina Francuz. Na dole napis: 29.04.2023, 10:00-14:00, bilety na intertikcet.pl. Obok logo restauracji Mondo di Vinegre.

Rozpocznij majówkę od rekonstrukcji kulinarnej! 29 kwietnia 2023 roku zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni na wspólne gotowanie pod hasłem przedwojenna „Dietojarska kuchnia żydowska Fani Lewando”. Uczestnicy warsztatów przygotują potrawy w klimatycznej restauracji Mondo di Vinegre z pięknym widokiem na port. Będzie to niepowtarzalna okazja do odtworzenia przedwojennych receptur z prekursorskiej książki kulinarnej „Vegetarisch-Dietscher Kochbuch”. Warsztaty kulinarne poprowadzi Sabina Francuz, która zadba o precyzje i jakość odtwarzania dań.Warto wiedzieć, że moda na zdrowe odżywianie rozpoczęła się już dawno temu! Teraz jest okazja do przyrządzenia dań o wieloletniej tradycji z nowatorskim podejściem. Wypróbuj przepisy stworzonych i odtwarzanych z pasja do gotowania dwóch niezwykłych kobiet! 

Data: 29 kwietnia 2023, 10:00-14:00
Miejsce: restauracja Mondo, 2 piętro Dworca Morskiego, ul. Polska 1 
Prowadząca warsztaty: Sabina Francuz
Wstęp płatny 50 zł | Zapisy pod tym linkiem

Wspólnie ugotujemy:• Szabatową chałkę,
• Chanukowe ukraińskie latkes,
• Domowy majonez,
• Witaminową sałatkę,
• Kwas chlebowy z odzyskanych kawałków pieczywa

Kim była Fani Lewando?

Wyemancypowana, pracowita i niezwykle twórcza orędowniczka wegetariańskiej kuchni koszernej w latach 20-tych XX wieku. Urodziła się we Włocławku, w ubogiej rodzinie handlarza rybami. W latach 20 XX wieku, wraz z mężem pochodzącym z białoruskiej społeczności żydowskiej, przeprowadziła się do Wilna. Jej liczne znajomości w Warszawie, mogą świadczyć, że być może mieszkała przez jakiś czas w stolicy. W Wilnie wraz z mężem, otworzyli wegetariańską restaurację koszerną na styku dzielnic przy ulicy Niemieckiej.Fania Lewando działała wszechstronnie, nie spoczęła na opracowywaniu menu i receptur, ale również prowadziła szkołę koszernego gotowania, gdzie przybliżała uczestniczkom swoje spojrzenie na nowoczesną kuchnię żydowską i wegetariańską. Była mistrzynią i propagatorką powracającej do mody idei zero waste. Ceniła sobie ekonomię i prostotę. Jej znajomości z Warszawy, jak i miejscowa śmietanka towarzyska, przyczynili się do spopularyzowania jej restauracji.Celem podróży biznesowych Frani była nie tylko Warszawa. We wstępie do amerykańskiego opracowania książki, widnieje wzmianka o zaproszeniu do brytyjskiej siedziby firmy Heinz, prawdopodobnie w celu opracowania nowych receptur. Egzemplarz jej bestsellerowej książki Vegetarisch-Dietscher Kochbuch, wydanej w 1938 roku, został znaleziony na targu książek używanych w Londynie kilkadziesiąt lat po wojnie, mogła go przywieźć tam sama.
Rezultatem jej kulinarnego talentu, było objęcie posady szefowej kuchni koszernej na transatlantyku Batory. To tutaj „wypłynęła” na szerokie wody, przybliżając gościom swoje pomysły nowoczesnej, wegetariańskiej kuchni koszernej. Fania, poza tradycyjnymi daniami w bezmięsnej formie, opracowała szeroką kartę witaminowych drinków, którym poświęciła oddzielny rozdział w swojej książce Vegetarisch-Dietscher Kochbuch.

Sabina Francuz

Przez 10 lat prowadziła Głodne Kawałki – bistro I am catering. Współpracowała z Muzeum Narodowym w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim, ASP w Krakowie, OFF festiwalem i Audioriver. Dla Festiwalu Kultury Żydowskiej zapoczątkowała cykl szabatowych śniadań oraz kuchnię festiwalową. Założyła kolektyw Mecyje, z którym doprowadzili do wydania 80 przepisów Fani, opatrzonych fotografiami i historiami z przygotowania potraw. Od 5 lat współpracuje z Muzeum Polin, prowadząc warsztaty i wydarzenia kulinarne.

W codziennym życiu i karierze, gotowanie pomaga jej zachować zdrowy dystans, relaks i prawdziwą radość. Sabina Francuz, pisze książki kulinarne, prowadzi warsztaty i autorskie kolacje. Propaguję twórczość i dorobek przedwojennej wileńskiej restauratorki, Fani Lewando. Uwielbia jadalne „słowa”, soczyste, puszyste i aromatyczne, idealnie wyprażone kuszące zachcianki oraz zmierzone, zważone i ugotowane receptury, spisane w logiczny sposób i fotografie, pokazujące naturalne piękno jedzenia.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia