Archiwum Emigranta

Historia polskiej emigracji jest zbiorem osobistych historii wszystkich osób, które wyjechały z kraju lub urodziły się na emigracji. W opracowaniach historycznych, podręcznikach i wykresach znajdziemy daty, analizy, wykresy. Emigracja to jednak nie tylko dane. To też emocje towarzyszące ostatniemu spojrzeniu na mieszkanie w Polsce, wspomnienia o pierwszych dniach w nowym miejscu, przychodzące po latach refleksje o życiu między dwoma krajami.

Historia mówiona to unikalna szansa dotarcia do osobistych doświadczeń świadków historii. W Archiwum Emigranta – archiwum historii mówionej – przeprowadzamy pogłębione wywiady z polskimi emigrantami i potomkami Polaków, żyjącymi poza granicami Polski. Uważamy, że tylko poprzez rozmowę możemy spróbować zrozumieć doświadczenie migracyjne każdego z naszych bohaterów.

W przeprowadzonych wywiadach odnajdujemy emocje, których brakuje w oficjalnych dokumentach i naukowych opracowaniach. Głos, gesty i uczucia towarzyszące rozmowie pozwalają pokonać barierę czasu. Gromadzone w Archiwum Emigranta opowieści są okazją do zobaczenia przeszłości oczami osób, które ją kształtowały. Ale interesują nas także refleksje emigrantów młodego pokolenia, tych którzy decyzję o emigracji podjęli całkiem niedawno, motywowani ambicją, chęcią przeżycia przygody lub ze względów osobistych.

Staramy się dotrzeć do osób, które doświadczały emigracji w różnych momentach polskiej historii, wyjeżdżały w najróżniejszych okolicznościach, były świadkami wyjazdów swoich bliskich – tych na przestrzeni ubiegłego wieku, jak i najbardziej współczesnych. Chcielibyśmy usłyszeć o losach Polek i Polaków i osób polskiego pochodzenia żyjących za granicą od nich samych, aby mogli je poznać wszyscy rodacy. To od nas zależy, czy opowiedziana zostanie nie tylko historia i teraźniejszość Polski, ale i Polaków – zarówno tych w kraju, jak i na obczyźnie. Tylko rozmawiając możemy się poznać lepiej.

Chcesz opowiedzieć swoją emigracyjną historię? Skontaktuj się z nami!

Co należy zrobić?

  1. Wejdź na stronę Archiwum Emigranta.
  2. Wypełnij formularz, korzystając z pytań pomocniczych lub dołącz własny plik ze spisanymi wspomnieniami.
  3. Do swojej relacji możesz dodać zdjęcia lub skany fotografii. Jeśli wiesz, napisz, gdzie i kiedy zostały zrobione oraz kto się na nich znajduje.
  4. Czekaj na odpowiedź zwrotną – postaramy się zaaranżować wywiad.

Kontakt

Informujemy, że Archiwum Emigranta nie zajmuje się poszukiwaniami genealogicznymi. Jeśli szukają Państwo krewnych, polecamy skorzystać np. z portalu Ancestry.com.