Budynek Dworca Morskiego w Gdyni - siedziba Muzeum

Muzeum Emigracji znajduje się w sercu gdyńskiego portu, pod adresem „Polska 1″. To tu mieści się – wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym – zabytkowy Dworzec Morski. Ze względu na fascynującą historię, budynek jest nie tylko siedzibą muzeum, ale też ważną częścią prezentowanej przez nas opowieści.

Podróż zaczynała się tutaj

5-stare
fot. Bogna Kociumbas
Kiedyś
Teraz

Dlaczego właśnie tu otworzyliśmy pierwsze w Polsce Muzeum Emigracji? To w Dworcu Morskim znajdowało się centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batorym” na czele. Gmach stanowił główną część rozległej infrastruktury emigracyjnej, którą tworzyły także m.in. Obóz Emigracyjny w dzielnicy Grabówek oraz szpital kwarantannowy w Babich Dołach. Kiedy w 1933 roku Dworzec został oddawany do użytku, był to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zapewniał sprawną obsługę w komfortowych warunkach.

Budynek pełnił także bardzo ważną funkcję reprezentacyjną – był ostatnim obrazem Polski, który pamiętali emigranci, a także pierwszym dla przyjeżdżających zza granicy. Jego architektura – z jednej strony monumentalna i elegancka, z drugiej awangardowa i funkcjonalna – łączyła najważniejsze cechy Gdyni – dumy polskiego państwa, ale też miasta otwartego na świat i nowoczesność.

Do wybuchu wojny z Dworca wypłynęły z Polski setki tysięcy ludzi. W późniejszych latach oceaniczny ruch pasażerski wskrzeszono już w znacznie skromniejszej formie, a w 1988 roku ostatni polski transatlantyk został wycofany ze służby.

Nowe oblicze perły modernizmu

Dzisiejszy kształt budynku to efekt żmudnych prac renowacyjnych i przystosowania architektury obiektu do nowej roli. Gmach został poważnie uszkodzony w okresie II wojny światowej i czekał 70 lat na pełną odbudowę i odzyskanie harmonijnej bryły. Było to w dużym stopniu możliwe dzięki środkom pozyskanym z unijnego funduszu Jessica. W ramach prac przebudowano północną część Hali Pasażerskiej, odtworzono wnętrza i wyremontowano elewacje, przywracając m.in. płaskorzeźby orłów i szlachetne tynki na fasadzie. Rozwiązania zaproponowane przez pracownię Arsa w koncepcji przebudowy budynku pozwoliły przywrócić Dworcowi dawny blask, a jednocześnie lepiej zagospodarować wyjątkowe dla instytucji kulturalnej położenie w samym centrum portu. Przeszklona ściana z widokiem na morze, rozległy taras i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to część odmłodzonego oblicza historycznego miejsca. Od 2014 roku budynek jest znowu ozdobą miasta, a także jego wizytówką dla tysięcy pasażerów największych statków wycieczkowych z całego świata, które co roku cumują właśnie tu, na nabrzeżu Francuskim.

Audiospacer i wideospacer w PJM po Dworcu Morskim

Audiospacer i wideospacer w PJM po Dworcu Morskim to opowieść o architekturze, funkcjach, technologiach i historii gmachu, w którym mieści się Muzeum Emigracji. Przewodniczka, głosem Magdaleny Cieleckiej, przybliża mało znane fakty i zaskakujące historie związane z Dworcem i jego portowym sąsiedztwem. Więcej informacji o audiospacerze i wideospacerze otworzy się po kliknięciu w ten tekst.

Muzeum w sercu portu