Wrzesień | Muzeum online i offline

Nadszedł wrzesień, a wraz z nim koniec wakacyjnego programu wydarzeń muzeum. Zbliżamy się wielkimi krokami w stronę jesieni, która przyniesie zarówno nowe projekty, jak i kontynuacje dobrze znanych cykli. Odwiedzających Dworzec Morski obowiązywać będzie nadal zmieniony regulamin, spełniający aktualne przepisy sanitarne. Wszystko to w trosce o nasze wspólne bezpieczeństwo i komfort.

Zachęcamy do zapoznania się z wrześniowym programem, obejmującym wydarzenia stacjonarne i działania online. Do zobaczenia w Muzeum oraz w sieci!

4 września (piątek) | 10:00-20:00 | Magazyn Tranzytowy
Dzień otwarcia wystawy czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939″

„Carboland” to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli. Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów – zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej części Belgii. Przedstawiona na wystawie historia to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, o łączącej nas wszystkich potrzebie posiadania własnego domu, rodziny oraz godnego życia wśród życzliwych ludzi. Wystawie towarzyszy instalacja artystyczna m 2/maison minière autorstwa Roberta Kuśmirowskiego.

Zapraszamy na dzień otwarcia wystawy 4 września. Tego dnia wszyscy odwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wystawy stałej w cenie biletu ulgowego. Dodatkowo gadżety towarzyszące wystawie „Carboland” objęte zostaną rabatem -20%. Dowiedź się więcej.

5 i 19 września (soboty) | 12:00-13:30 | Sala Multimedialna
Gdynia Language Swap. Punkt wymiany językowej

Chcesz poćwiczyć języki obce, a przy okazji poznać nowych ludzi? Dołącz do naszego punktu wymiany językowej! Zapraszamy zarówno obcojęzycznych mieszkańców Trójmiasta, jak i osoby, które w zamian za konwersacje w wybranym języku, mogą pomóc w ćwiczeniu języka polskiego. Stwarzamy przestrzeń do spotkań, wymiany doświadczeń i nauki języka obcego zupełnie za darmo. Obowiązują zapisy. Dowiedź się więcej.

11 i 18 września | 19:00 | przestrzeń Muzeum
Kryminalny Piątek. Gra detektywistyczna dla dorosłych

Lubisz rozwiązywać zagadki i w aktywny sposób odkrywać nowe miejsca? Jesteś wielbicielem kryminałów lub gier fabularnych? A może dobrze bawisz się w escape roomie? Jeśli tak, to cykl gier detektywistycznych w Muzeum Emigracji w Gdyni jest właśnie dla Ciebie! Tropienie oszustw agentów emigracyjnych, szukanie sprawców kradzieży cennych zabytków, odkrywanie mrożących krew w żyłach zagadek z przeszłości – wszystko może się zdarzyć. Przygotujcie stalowe nerwy i umysły jak brzytwa – to nie przypadek, że największy przeciwnik Jamesa Bonda pochodził z Gdyni!

Gra adresowana jest do osób dorosłych i młodzieży od 16 lat. Obowiązują zapisy. Koszt uczestnictwa to 10zł. Dowiedź się więcej.

17 września (czwartek)| 18:00-19:30 | Magazyn Tranzytowy
Carboland | Co tkwi w głębi?

Geolożka, Aleksandra Mierzejowska, wykładowczyni Politechniki Śląskiej i autorka wielu publikacji naukowych, odpowie nam na pytania: Jak powstaje węgiel? Jakie są jego rodzaje oraz jak wyglądały początki górniczej działalności na Śląsku? Jaka jest obecna sytuacja oraz jakie są perspektywy w polskim i światowym sektorze wydobycia węgla? Wstęp wolny. Wydarzenie tłumaczone na polski język migowy.

Spotkanie organizowane w ramach cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939″. Dowiedź się więcej.

19 i 20 września (sobota i niedziela) | online
Europejskie Dni Dziedzictwa. Muzealna gra online „Moja droga”

Jaką tajemnicę skrywają pamiątki związane z emigracją znajdujące się w Muzeum? Jakie były ich losy? Do kogo należały? Co „widziały”? Weź udział w grze organizowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa i zmierz się z zagadkami dotyczącymi obiektów z naszych muzealnych zbiorów. Więc informacji wkrótce.

19 września (sobota) | 13:00 | przestrzeń Muzeum
Oprowadzanie z wolontariuszem-przewodnikiem

Chcesz lepiej zrozumieć historię emigracji i poznać naszą wystawę? Weź udział w spacerze z naszym wykwalifikowanym wolontariuszem-przewodnikiem, który, prowadząc przez kolejne sale wystawy stałej, z pasją opowie o wyjazdach Polek i Polaków za granicę od czasu rewolucji przemysłowej po współczesność. Usługa przewodnicka jest bezpłatna, należy jednak zakupić bilet wstępu na wystawę. Dowiedz się więcej.

19 września (sobota) | 18:00-19:00 | online
Warsztaty genealogiczne online. Webinar VII: Co DNA mówi o Twoich przodkach?

Co DNA mówi o Twoich przodkach? Spotkanie to poświęcone będą temu, jak badania DNA można wykorzystać w poszukiwaniach genealogicznych, jakie informacje znajdują się w naszym kodzie genetycznym, a w związku z tym – czego możemy dowiedzieć się o naszych przodkach. Podpowiemy także gdzie i jak zrealizować takie badania. Dowiedź się więcej.

26 września (sobota) | 18:00 | hol Dworca Morskiego i online
Spotkania z książką. Czarne złoto. Walka o węgiel z Donbasu

Donbas znaczy węgiel. To dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Przez dekady przyciągał awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat. Dzisiaj handlu węglem nie kontroluje jednak ani Ukraina, ani jej wielki biznes. Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu. O imponującym śledztwie dziennikarskim i kulisach powstawania książki z jej autorami, Karoliną Bacą-Pogorzelską i Michałem Potockim, porozmawia Bartosz Siudak. Wstęp wolny. Rozmowa tłumaczona na polski język migowy.

Spotkanie organizowane jest w ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939″.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia