Gdynia-Katowice 15.05.2019
Drodzy Państwo,
choć Katowice i Gdynię dzieli kilkaset kilometrów, miasta te łączy współczesna historia. Kiedy w 1933 roku ukończono budowanie magistrali węglowej między Górnym Śląskiem a Wybrzeżem, polskie państwo formułowało się na nowo. Budowa portu w Gdyni była obietnicą lepszego życia, ale ambitny plan wymagał ścisłej współpracy między bogatym w zasoby i infrastrukturę południem kraju, a północą otwartą na morze – oknem na świat. Współpraca ta była jednym z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej i impulsem do dynamicznego rozwoju Pomorza i Górnego Śląska.
Magistrala węglowa, emigracja górnicza, przeplatające się historie górników i pracowników portowych to nie wszystkie elementy łączące Muzeum Emigracji w Gdyni i Muzeum Śląskie w Katowicach.
Współcześnie obie instytucje zostały równolegle dostrzeżone na arenie międzynarodowej, co zaowocowało wyróżnieniami przyznawanymi przez Forum Kultur Słowiańskich (nagroda Živa). Wiele punktów stycznych,
a także chęć wymiany doświadczeń, skłoniły nas do podjęcia współpracy. Rozpoczynamy ją od wspólnego świętowania Nocy Muzeów – Muzeum Śląskie zawita w Gdyni, a Muzeum Emigracji – w Katowicach.
Tę noc spędzimy razem w atmosferze rozmów w gwarze śląskiej i języku kaszubskim. W okresie wakacyjnym w przestrzeni Dworca Morskiego będzie można usłyszeć śląskich artystów w ramach Koncertów z widokiem na świat. Podjęliśmy się też wspólnych działań edukacyjnych, które zaowocują warsztatami dla dzieci w domach kultury na trasie magistrali węglowej. Naszą współpracę podsumujemy wystawą o emigracji węglowej w 2020 roku.
Wierzymy, że działając razem, możemy zaoferować Państwu jeszcze więcej, a równolegle do magistrali węglowej istniejącej do dziś, powstanie trakt kulturalnej wymiany pomiędzy północą i południem Polski.
Serdecznie zapraszamy do udziału w naszych wydarzeniach,
Alicja Knast
Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach
Karolina Grabowicz-Matyjas
Dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni
Do pobrania wersja PDF