Wybierz wydarzenie historyczne roku!

Muzeum Emigracji w Gdyni to jedyna w Pomorskiem placówka, której wystawa została nominowana do tytułu „Wydarzenia Historycznego Roku”. W plebiscycie o głosy publiczności rywalizujemy z najlepszymi instytucjami kultury w kraju. Do 8 maja każdy internauta może oddać głos na swojego faworyta pod adresem whr.muzhp.pl/zaglosuj. Do głosowania na Muzeum w internetowej akcji namawiają nasi pracownicy, przypominając fakty na temat polskiej emigracji, które nie wszystkim są być może znane.

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:129}}

Czy wiedzieliście, że Wielka Brytania nie jest nawet w pierwszej trójce krajów z największą liczbą mieszkańców polskiego pochodzenia, a w drugiej połowie XIX wieku z ziem polskich wyjechało więcej osób niż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej? Wystawa gdyńskiego muzeum obala wiele popularnych wyobrażeń na temat polskiej emigracji. Kilka faktów z ekspozycji przypominają pracownicy placówki zachęcający w internetowej akcji do oddania głosu w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.

Ekspozycja Muzeum Emigracji w Gdyni nie jest typową wystawą historyczną. Łączy ona przeszłość ze współczesnością prezentując historię ze świadomością aktualnych, migracyjnych wyzwań świata. To ponadczasowa opowieść o ludziach wyjeżdżających w poszukiwaniu lepszego życia i historia Polski, którą odkrywamy od nieznanej strony.

Muzeum przybliża dzieje wyjazdów z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Wystawa prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię – po wstąpieniu przez Polskę do Unii Europejskiej. W rankingu National Geographic otwarte w maju 2015 Muzeum Emigracji to jedno z pięciu najciekawszych muzeów w Polsce.

„Wydarzenie Historyczne Roku” to jedyny plebiscyt w kraju, którego celem jest uhonorowanie organizatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Historii Polski a jego inicjatorem jest portal historia.org.pl. Projekty oceniane są w trzech kategoriach – wystawa, wydarzenie oraz edukacja i multimedia. Do konkursu można zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, czy innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia plebiscytu (2007 r.) zgłoszono ponad 500 przedsięwzięć. Muzeum Emigracji w Gdyni zostało nominowane w kategorii wystawa roku.

Do głosowania pracownicy namawiają na Facebook’u.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia