29.03 | Pokazy filmów towarzyszące wystawie ROZPROSZENIE

Wydarzenia towarzyszące wystawie ROZPROSZENIE. Emigracja Marca ’68

Chcąc przypomnieć o przyczynach, reperkusjach oraz przebiegu wydarzeń marcowych zapraszamy na pokazy filmów dokumentalnych Skibet/Hatikvah i Dworzec Gdański oraz spotkanie autorskie z Mikołajem Grynbergiem autorem książki „Księga Wyjścia”.

  • „Dworzec Gdański” reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, scen. Teresa Torańska | 55 min

29.03.2018, godz. 18:00

Akcja filmu rozgrywa się izraelskim kurorcie Aszkelon, położonym nad Morzem Śródziemnym. Od 1988 roku zjeżdżają się tam Polacy z żydowskim pochodzeniem, którzy w 1968 roku zostali wygnani z kraju. Mimo, że od ich wyjazdu minęło już ponad 30 lat, wszyscy znakomicie mówią po polsku, śpiewają polskie piosenki, czują się Polakami. Dla nich Dworzec Gdański to przede wszystkim symbol wygnania i upokorzenia. Pamiętają jak z żalem żegnali się z bliskimi i przyjaciółmi, jak ciężko było im opuścić rodzinne strony, gdzie spędzili całe swoje życie.

W filmie wykorzystano zdjęcia pożegnań zrobione na Dworcu Gdańskim, materiały filmowe nakręcone z ukrytej kamery przez MSW oraz programy telewizyjne z 1967 i 1968 roku ilustrujące nagonkę antyżydowską w Polsce.

Filmowi towarzyszy wykład dr. Piotra Kurpiewskiego. Po projekcji zapraszamy na dyskusję.


22.03.2018, godz. 18:00

Dlaczego tak wielu Żydów wyjechało z Polski po wydarzeniach Marca ’68 i dlaczego tylu zostało? – to pytanie towarzyszyło Mikołajowi Grynbergowi przy pisaniu najnowszej książki. Księga wyjścia to ponad dwadzieścia indywidualnych historii, pomagających zrozumieć emocje towarzyszące decyzjom o wyjeździe lub pozostaniu.

Spotkanie poprowadzi Marzena Bakowska. Wstęp wolny


  • „Skibet/Hatikvah” reż. Marian Marzyński | 55 min.

Spotkanie odbyło się 15.03.2018

„Skibet” to po duńsku statek a także pierwsze słowo, którego w tym języku nauczył się polski reżyser pomieszkujący na pokładzie u wybrzeża Kopenhagi wraz z innymi marcowymi emigrantami. Marian Marzyński, dokumentalista i reżyser wyciąga kamerę i nagrywa niepowtarzalny zapis atmosfery pomarcowej emigracji w czasie jej trwania. To unikalna filmowa pamiątka tamtych wydarzeń. W drugiej części filmu, młodzi emigranci, których do Danii zabrali rodzice, uczą się żydowskich piosenek oczekując nowego życia. Swój zespół nazwali po hebrajsku:HATIKVAH, po polsku: NADZIEJA.

MARIAN MARZYŃSKI. Reżyser telewizyjny, dokumentalista, scenarzysta, zdobywca nagrody Emmy. Polak o żydowskich korzeniach, obecnie mieszka w Ameryce. W latach 60. autor popularnych programów telewizyjnych, m.in. „Turnieju Miast”. Po emigracji w 1969 roku był reżyserem telewizyjnym w Danii, następnie wykładowcą w Rhode Island School of Design w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego uczniem był m.in. Gus Van Sant.Po filmie wykład wygłosił dr. Rafała Kowalskiego z Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, autora książki „Płoccy wypędzeni. Marzec’68 .

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia