Za nami akcja „Polska zadaje szyku!”. Organizatorem przedsięwzięcia było Muzeum Emigracji w Gdyni, które w ten sposób zaprosiło mieszkańców Gdyni i całego Trójmiasta do uczczenia wyjątkowej okazji. Nie wszyscy bowiem pamiętają, że 2 maja obchodzimy nie tylko święto flagi, ale również Dzień Polonii i Polaków za granicą.
Bohaterami wydarzenia zostali sami emigranci, osoby szczególne, których ogromne dokonania rozsławiły imię Polski na całym świecie. Wśród przedstawicieli świata sztuki, mody, kina i muzyki znalazło się kilka osobowości, które nie dość, że były legendami, to jeszcze głośno i z dumą opowiadały o swoim polskim pochodzeniu. Tak było z mistrzem sztuki fryzjerskiej, Antonim Cierplikowskim, tenorem, Janem Kiepurą, projektantką, Sarą Lipską i ikoną filmu niemego, Polą Negri.
Pamięć o tych niezwykłych ludziach i dziełach ich życia, przywołano starannie zaplanowanymi imprezami tematycznymi. Były one tak zaprojektowane, aby nie tylko pokazać coś publiczności, ale zaprosić ją do współtworzenia całego święta. Zamiast tylko odbierać przygotowane treści, widzowie mogli stać się aktywnymi uczestnikami i bezpośrednio, poprzez najróżniejsze działania poznawać bogate dziedzictwo wybitnych polskich emigrantów.
Wszystko to zostało zarysowane w świeżej i ciekawej formie, dzięki której łatwiej o kształtowanie pozytywnego wizerunku emigracji i uświadamianiu ogromnych zasług w wielu dziedzinach. Wiedza na ten temat pomaga budować poczucie wspólnoty między Polakami żyjącymi w kraju i tymi za granicą. Myślenie w kategoriach nowoczesnego patriotyzmu wymaga nowego języka w budowaniu więzi i innych środków do ich wyrażania.
Idea, która przyświecała programowi zyskała wspaniałą oprawę dzięki miejscu, w którym rozgrywały się wszystkie przedsięwzięcia tego dnia. Zabytkowy Bank Polski, mieszczący się przy głównych ulicach Gdyni, na co dzień jest zamknięty dla gości. Tego dnia jednak odsłonił wszystkie swoje atuty i stanowił doskonałe tło dla szeregu równie unikalnych imprez.
Każdy, kto tego dnia zdecydował się odwiedzić ten szczególny punkt na mapie miasta, miał z czego wybierać. Na nudę z pewnością nie narzekali najmłodsi, którzy wraz z rodzicami zostali zaproszeni do udziału w zajęciach łączących dobrą zabawę z edukacją. Podczas warsztatów „Projektuj modę!” uczestnicy poznali z bliska pracę kreatorów mody i krawiectwo artystyczne. Prowadzące – Monika Bębenek i Magdalena Frąckiewicz – rozpaliły ich wyobraźnię dzięki wykorzystaniu wzorów graficznych nawiązujących do twórczości Sary Lipskiej. Bezpośrednie zaangażowanie dzieci i młodzieży okazało się strzałem w dziesiątkę i na kilka godzin przeniosło maluchy w świat przedwojennej mody.
Podobnie za kulisy powstawania dźwięku w filmie zaprowadziły zajęcia „Co słychać w niemym kinie?”. Tutaj goście dowiedzieli się wiele o praktycznym tworzeniu fonii w kinematografii i osiąganiu niespotykanych efektów, najprostszymi środkami. Przewodnikiem po tej fascynującej dyscyplinie był Radosław Ochnio, doświadczony realizator dźwięku do wielu filmów fabularnych. Przebojem okazało się również spotkanie z fryzurami z lat 20. i 30. Na głowach odważnych uczestniczek zabawy w Banku Polskim wyczarowywały je profesjonalne stylistki z gdyńskich Salonów Fryzjerskich O’LA.
Ci, co cenią sobie majowe spacery, bliska im dobra muzyka i mają żyłkę poszukiwacza przygód o charakterze kulturalnym, wzięli udział w grze miejskiej „Poszukaj Kiepury w Gdyni”. W jej trakcie za cel mieli znalezienie wszystkich gramofonów, na których odtwarzano nagrania Jana Kiepury, a które porozrzucano po najróżniejszych lokalizacjach w całym mieście. Dla tych gości, którzy woleli podziwiać na miejscu atmosferę zabytkowego budynku, przygotowano prezentację filmu „Ręka Mistrza”, poświęconego Antoniemu Cierplikowskiemu oraz kilka pasjonujących prezentacji na temat pozostałych bohaterów akcji „Polska zadaje szyku!”. Zarówno wykład Ewy Ziembińskiej o Sarze Lipskiej, jak i ten poświęcony Poli Negri, wygłoszony przez Andrzeja Bukowieckiego, zgromadziły wielu słuchaczy. Łącznie przez cały dzień Bank Polski odwiedziło ponad 700 osób.
Najważniejszym z punktów programu była projekcja filmu z 1918 roku, w którym główną rolę zagrał nie kto inny, jak Pola Negri. Jedyna taśma z obrazem „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” została odnaleziona, ocalona i zrekonstruowana przez Filmotekę Narodową. Efektem żmudnej pracy było przywrócenie tego wspaniałego dzieła miłośnikom kina, którzy dodatkowo otrzymali niezwykły dar od wybitnego twórcy współczesnej muzyki, Jerzego Maksymiuka. Specjalnie na potrzeby tego obrazu, napisał on do niego muzykę. Została ona wykonana na żywo w czasie projekcji przez Wrocławską Orkiestrę Kameralna Leopoldinum pod dyrekcją samego kompozytora.
Pokaz filmu odbył się w wyjątkowej lokalizacji placu Grunwaldzkiego w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Muzycznego, blisko morza i w samym centrum miasta. Mimo majowego chłodu, tego wieczoru około 300 osób wspólnie przeżywało wspaniały plenerowy pokaz filmu, który mimo upływu prawie wieku, wciąż potrafi zaintrygować widzów.
Licznemu uczestnictwu w zaplanowanych wydarzeniach towarzyszyło ciepłe przyjęcie ze wszystkich stron. Akcja „Polska zadaje szyku!” spotkała się z oddźwiękiem w mediach lokalnych i ogólnopolskich. Wielka w tym zasługa Miasta Gdynia, partnerów do których należały Filmoteka Narodowa i Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz patronów medialnych – firmy AMS, Gazety Wyborczej, Radia Gdańsk, portal dlaStudenta.pl, Trójmiasto.pl, Kulturaonline.pl, Polska ma sens In Your Pocket oraz magazynu Bold. Cieszy nas ogromnie, że dawni bohaterowie na nowo stali się przedmiotem zainteresowania dużej publiczności. Okazało się, że z ich pomocą można nie tylko wspominać przeszłość, ale i zaprosić do wspólnego obchodzenia ważnych dla nas wszystkich momentów.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wyjątkowego wydarzenia.