W tym roku na Open’er Festival prezentowaliśmy prace dwóch artystów: Floriana Tuercke i Marco Godinho.
Tegoroczna STREFA GDYNIA była połączeniem niezwykłej formy architektonicznej, angażującej treści oraz wspólnego budowania narracji wokół pojęć miasta i migracji. Specjalnie zaprojektowana przestrzeń powstała z myślą o stworzeniu miejsca do dyskusji i namysłu nad zmianami i wartościami, jakie niosą ze sobą nowi mieszkańcy miast. Do jej tworzenia zaprosiliśmy dwóch artystów Floriana Tuercke oraz Marco Godinho.
Fot. Joanna Majchrzak
Florian Tuercke, Urban Audio. Gdynia
Miejską tożsamość Gdyni od początku współtworzyli ludzie przybywający z różnych stron, którzy w latach ’30 XX w. stanowili niemal 90% lokalnej społeczności. Unikatowy charakter Gdyni uchwycił zaproszony przez Muzeum Emigracji niemiecki artysta Florian Tuercke, w pracy wideo Urban Audio. Gdynia. Zaprojektowany przez artystę samochód – laboratorium dźwiękowe – stacjonował w różnych miejscach miasta bezpośrednio przekształcając rejestrowane dźwięki w fascynujące utwory. Muzyce towarzyszy wielowarstwowy, wprawiony w ruch portret miasta, który ukazuje złożone oblicze Gdyni, aglomeracji nieustannie kształtowanej przez jej nowych mieszkańców. Film powstał specjalnie na potrzeby festiwalu Open’er. Obrazuje miasto zarówno na poziomie wizualnym, jak i dźwiękowym.
Marco Godinho, Forever Immigrant
Dynamika i skala współczesnych migracji, globalne ruchy związane z przemieszczaniem się z jednego miejsca do drugiego oraz nieustająca próba ich kontrolowania to wątki, które eksploruje zaproszony do wystawy w STREFIE GDYNIA portugalski artysta Marco Godinho. Jego prace tworzone są techniką stemplowania.
Fot. Joanna Majchrzak
Spektakularna instalacja składająca się z tysięcy odbitych pieczęci przypominających z daleka rój bądź kumulującą się nad miastem chmurę powstaje przy udziale zaproszonej publiczności i stanowi artystyczny komentarz do globalnych procesów migracyjnych. Podczas Open’er Festival artysta we współpracy z publicznością stworzy spektakularną instalację site – specific Forever Immigrant.
Tego lata zaprosiliśmy też Marco, by opowiedział gościom Muzeum Emigracji w Gdyni o znaczeniu swojej pracy oraz wspólnie z nimi stworzył projekt, który można obejrzeć w przestrzeni Magazynu Tranzytowego do listopada.
Fot. Bogna Kociumbas
Kurator wystawy: Maksymilian Bochenek, kierownik Działu Projektów Kulturalnych Muzeum Emigracji w Gdyni
Obejrzyj więcej zdjęć z pracy przy projekcie Forever Immigrant.