Z plecakiem do muzeum

Jesień to nie tylko czas, kiedy trzeba iść do szkoły, ale również gdy warto odwiedzić muzeum. Z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej przygotowaliśmy bogatą ofertę edukacyjną. Zajęcia przybliżą zagadnienia związane z historią, językiem polskim, wiedzą o kulturze i społeczeństwie. Wyjątkowa przestrzeń portu i zabytkowego budynku Dworca Morskiego pomoże przykuć uwagę nawet najbardziej wymagających uczniów.

Zajęcia zostały przygotowane razem z trójmiejskimi nauczycielami oraz w zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Oferta obejmuje każdy etap edukacji od przedszkola do liceum. Każdemu rodzajowi zajęć towarzyszy troska o rozwijanie kompetencji społecznych, kulturowych, cyfrowych czy obywatelskich u odwiedzających Muzeum uczniów.

Najmłodsi poznają środki transportu i dowiedzą się o sposobach podróżowania dawniej i dziś. Nieco starsze dzieci poznają m.in. historię polskiej żeglugi w trakcie warsztatów „Spory ten Batory” i dokonania Polaków żyjących na emigracji podczas spotkań w cyklu: „Polacy brylują, Polki imponują”. Uczniowie ze szkół średnich poznają m.in. historie brawurowych ucieczek z PRL. Wszystko w oparciu o materiały źródłowe i multimedia.

W zależności od wieku uczniów prowadzący mają do dyspozycji techniki plastyczne, zabawy ruchowe, ćwiczenia symulacyjne, analizę tekstów i filmów, pracę z mapą czy z wykorzystaniem tabletów. Ważnym narzędziem edukacyjnym na większości warsztatów dla przedszkoli i szkół są także poszczególne sale wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Uczniowie mogą również poznać ją dokładniej korzystając z aktywnego oprowadzania z edukatorem lub zwiedzania z kartą zadań pod opieką nauczyciela.

Zajęcia są przeznaczone dla grup od 15 do 30 uczniów. Warsztaty trwają 60-120 minut, a aktywne oprowadzanie 60-90 minut. Zajęcia prowadzone są we wtorki i piątki w godzinach 12:00-16:00 oraz w środy i czwartki w godz. 10:00-16:00 w siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1. W poniedziałki Muzeum jest nieczynne. Muzeum jest dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Oferta edukacyjna realizowana jest odpłatnie zgodnie z aktualnym cennikiem:

Warsztaty dla szkół i przedszkoli: 10 zł/os.

Aktywne oprowadzanie: 75 zł/grupa

Karta zadań: 2 zł/szt.

Rezerwacji warsztatów i aktywnego oprowadzania należy dokonywać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. Szczegóły dotyczące dokonywania rezerwacji dla grup znajdują się na naszej stronie w zakładce EDUKACJA.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia