Program Otwarcia i Nocy Muzeów

Tegoroczna Noc muzeów przynosi otwarcie jednego z najnowocześniejszych muzeów w Polsce – Muzeum Emigracji w Gdyni. Zapraszamy na premierowe zwiedzanie wystawy oraz moc atrakcji przygotowanych na sobotę 16 maja i niedzielę 17 maja. Warto spotkać się na Polskiej 1!

Dla wszystkich osób, które odwiedzą Muzeum 16 maja przygotowany został bogaty program wydarzeń kulturalnych i rozrywka na najwyższym poziomie. Po uroczystym przecięciu wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonaniu z powietrza wspólnego zdjęcia gości, zaprosimy na koncert w sercu portu. Wystąpi Mika Urbaniak w duecie z Victorem Daviesem oraz znani z koncertów w całej Europie Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak. Kiedy zaś zajdzie słońce, sami rozświetlimy przestrzeń skweru Gombrowicza – na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się niepowtarzalny spektakl audiowizualny Łączymy historie. Będzie to opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum – łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.

W oba dni szczególnie zapraszamy miłośników srebrnego ekranu, którzy w sali kinowej muzeum będą mogli poczuć klimat podróży morskich sprzed dziesięcioleci i zobaczyć wiele unikalnych filmów – jak Zew morza z 1927 roku. Wiele atrakcji czeka na najmłodszych oraz wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w grach pokładowych z legendarnych polskich transatlantyków. W niedzielę przez cały dzień goście będą mieli okazję uczestniczyć wykładach i spotkaniach a także samodzielnie bądź w rodzinnych tandemach sięgać do emigracyjnych historii swoich przodków podczas warsztatów genealogicznych. Na wszystkie wydarzenia, łącznie ze zwiedzaniem wystawy – wstęp wolny.

ZDJĘCIE, KTÓRE ZOBACZY ŚWIAT

W sobotę 16 maja punktualnie o godzinie 18.00 przetniemy symboliczną wstęgę, a wszyscy nasi goście zostaną uwiecznieni na wyjątkowej fotografii z powietrza wykonanej z drona. Po raz pierwszy zaprosimy wszystkich do wnętrza Dworca Morskiego – siedziby Muzeum Emigracji w Gdyni.

NAJNOWOCZEŚNIEJSZA WYSTAWA W POLSCE

Zapraszamy do premierowego zwiedzania wystawy stałej, która przybliża dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Opowiada o Polakach, którzy wyjeżdżali w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Jej narracja prowadzi zwiedzających od Wielkiej Emigracji, przez rewolucję przemysłową, masowe wyjazdy do Ameryki, życie w brazylijskiej dżungli, społeczność Chicago, dramatyczne ludzkie losy w czasie i po II wojnie światowej, trudne lata PRL-u, aż po najnowszą historię. Ekspozycja pozwoli poczuć i zrozumieć z czym wiązał się wyjazd, pokaże jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, przez oceaniczny rejs – zarówno na, jak i pod pokładem, po procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA. Wśród wielu atrakcji goście muzeum znajdą m.in. kilkumetrową multimedialną instalację globu poświęconą polskiej obecności na świecie czy projekt Batory w budowie – w ramach którego powstaje największa na świecie makieta statku pasażerskiego.

ŚWIATOWA MUZYKA W PORCIE

W dzień otwarcia portowe nabrzeże przy Dworcu Morskim zamieni się w przestrzeń odpoczynku i relaksu w doborowym towarzystwie znakomitych młodych polskich muzyków. Łącząc historie zaprosiliśmy do Gdyni córkę gigantów jazzu, urodzoną w Nowym Jorku – Mikę Urbaniak oraz koncertujących na całym świecie Hatti Vatti i Misię Furtak.

Mika Urbaniak wystąpi w duecie z gitarzystą obdarzonym nietuzinkowym głosem – Victorem Daviesem. Tego wieczoru usłyszymy akustyczne wersje kompozycji pochodzących z wydanej w grudniu 2014 roku płyty Once in a Lifetime – zainspirowanej muzyką swingową lat 30. XX wieku, połączoną z elementami popu i hiphopu, jak również covery: The Way You Make Me Feel z repertuaru Michaela Jacksona, Pójdę wszędzie z tobą – zaśpiewany po polsku utwór Urszuli Dudziak oraz Happy Pharrella Williamsa.

ŁĄCZYMY HISTORIE – SPEKTAKL AUDIOWIZUALNY

Tuż po zapadnięciu zmroku budynek Dworca Morskiego stanie się bohaterem specjalnie na tę okazję opracowanego spektaklu audiowizualnego Łączymy historie, przygotowanego w technice mappingu 2D i 3D. Raz na pół godziny bryła Dworca Morskiego zostanie ożywiona niezwykłą opowieścią, przywołującą wątki emigracyjne, dzieje Dworca, jego wyjątkową lokalizację w sercu industrialnych terenów portowych oraz jego nową przyszłość jako Muzeum. Za stronę wizualną odpowiedzialny będzie znany na arenie międzynarodowej Marcin Bania z grupy Temporary Space Design, natomiast muzyka została skomponowana przez Jakuba Sarwasa, produkującego na co dzień muzykę współczesną.

FILMOWA POLSKA 1 – NOWE KINO NA MAPIE GDYNI

W sobotę 16 maja dla gości muzeum czekają zachowane filmy pokazujące życie w porcie gdyńskim i na transatlantykach czyli Kroniki morskie. Zobaczymy też unikalne obrazy jak Zew morza (1927) oraz Rapsodia Bałtyku (1935).

Za to w niedzielny poranek zapraszamy na pokazy filmów dla dzieci kultowej wytwórni Se-Ma-For. Zaprezentujemy obrazy twórców emigracyjnych, w tym oscarową animację Piotruś i wilk. Po południu zaś przeniesiemy się z Agnieszką Holland do Czech w obrazie Powrót Agnieszki H. Pokazowi towarzyszyć będzie rozmowa z twórcami filmu i przyjaciółmi głównej bohaterki: Krystyną Krauze i Jackiem Petryckim – operatorem głośnych filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Agnieszki Holland.

JAK ZA DAWNYCH CZASÓW

Panie i Panowie, zapraszamy do zabawy! Przebojowi oficerowie rozrywkowi przez całe dni otwarte poprowadzą na tarasie widokowym gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków. Z kolei o 19.00 i 20.00 w sobotę oraz o 14.00 i o 16.00 w niedzielę zapraszamy na bingo przy leżakach na tarasie.

W niedzielę zaś zapraszamy do odkrywania historii własnej rodziny. Na warsztatach genealogicznych pokażemy różne sposoby poszukiwań przodków w kraju i krewnych, którzy wyemigrowali za granicę, zwłaszcza do USA. Korzystając z zasobów dostępnych w sieci, uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się jak sprawdzać listy pasażerów, spisy ludności, akta metrykalne oraz inne dokumenty mogące kryć w sobie istotne informacje. Zachęcamy do wcześniejszego przygotowania podstawowych danych na temat poszukiwanych krewnych, takich jak data i miejsce urodzenia, imiona rodziców czy przybliżony rok i kierunek emigracji. Mile widziane będą rodzinne, międzypokoleniowe tandemy! Zarówno początkujący, jak i zaawansowani poszukiwacze znajdą coś dla siebie. W trakcie zajęć będziemy korzystać m.in. z portali anglojęzycznych. Kameralne grupy zapewnią indywidualne podejście i wsparcie prowadzącego.

Godziny warsztatów: 12.00 | 13.00 | 14.00 | 16.00 | 17.00 | 18.00; miejsce: czytelnia na I piętrze. Zapisy w punkcie INFO w budynku Muzeum.

NA POLSKIEJ 1 CAŁĄ RODZINĄ

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę dla dzieci i dorosłych czeka strefa twórcza pełna plastycznych i kreatywnych aktywności. Wspólnie stwórzmy wyjątkową Galę Flagową najmłodszych odwiedzających Muzeum i podzielmy się historiami o naszych krewnych i znajomych – emigrantach.

W sobotę, w wyściełanej poduszkami sali multimedialnej, na dzieci czeka Wielka podróż za wielką wodę czyli wieczorna opowieść o podróży, statkach i morskich potworach wyświetlona na… suficie! Można zabrać własne poduszki!

JAK DO NAS TRAFIĆ?

Spacerem – znajdujemy się zaledwie 15 minut od placu Kaszubskiego. Już po drodze będzie można zobaczyć wyjątkowe widoki, m.in. oświetlony most przy ul. Wendy, zabytkowy Urząd Morski oraz schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej.

Samochodem – na co dzień będziemy Państwa gościć na parkingu przed Muzeum, jednakże w dni otwarcia zapraszamy do parkowania w centrum Gdyni lub na ul. Polskiej (udostępniamy jeden pas w każdym kierunku, aż do ul. Celnej).

Autobusem – przystanek „Chrzanowskiego Przychodnia”
Gdynia Św. Maksymiliana – linie 133, 137
Gdynia Główna PKP – linie 133, 137, N19
Gdynia Stocznia – linie 133

Dodatkowo co 25 minut będzie kursować autobus Nocy Muzeów. Pasażerów wozić będą między innymi zabytkowe modele!

Honorowy Patronat nad otwarciem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

PROGRAM OTWARCIA MUZEUM EMIGRACJI W GDYNI: [ULOTKA]

Uroczystość będzie można śledzić w transmisji online od g. 12.00 pod linkiem: https://www.youtube.com/embed/SsxrZqwx7kw?rel=0

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:103}}

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia