Rzeczy mają swoją historię – opowiadają o ludziach, podróżach, ważnych miejscach i momentach. Są świadectwami swojej epoki, nośnikami historii ludzi, którzy na nie patrzyli i ich dotykali. To listy, dokumenty, pamiętniki, fotografie i przedmioty osobiste, które mówią więcej niż tysiąc słów. Muzeum Emigracji w Gdyni pozyskuje je wszystkie, aby połączyć ze sobą wiele ważnych historii. Chcemy dzięki nim – razem z Wami – dotknąć przeszłości.

Za sprawą zgromadzonych zbiorów możemy lepiej poznać życie Polonii – dawne oraz to współczesne, dowiedzieć czegoś o wielowiekowej obecności Polaków w niemal każdym kraju globu. Chcemy również z ich pomocą jak najlepiej oddać fenomen wyjątkowego Dworca Morskiego i całej Gdyni, centralnego punktu na mapie polskich migracji.

Od początku naszej akcji zbierania pamiątek spotykamy się z wielkim zaangażowaniem ludzi, dla których historia emigracji łączy się z osobistym doświadczeniem – własnym lub rodzinnym. Dzięki darom udało nam się zgromadzić przedmioty o trudnej do przecenienia wartości emocjonalnej, ale i naukowej. Są wśród nich m.in. pamiątki związane z oceanicznymi rejsami na polskich transatlantykach takimi jak M/S „Batory” i TS/S „Stefan Batory” oraz niezwykła kolekcja 38 „Madonn emigracyjnych”, które dodawały otuchy polskim emigrantów. Każdego dnia do naszych zbiorów dołączają nowe.

Zbiory Muzeum Emigracji w Gdyni gromadzone są od 2012 roku. Obecnie składają się z ponad 10 000 obiektów, z których ponad połowę stanowią dary. Można wśród nich wydzielić trzy główne grupy:

  1. Gdynia i Dworzec Morski
  2. Wyjazd i podróż
  3. Życie na emigracji

Ze względu na ilość obiektów, nie wszystkie mogą być prezentowane na wystawie stałej, ale każdy z nich jest digitalizowany. Te, które na co dzień znajdują się w muzealnych magazynach, są pieczołowicie zabezpieczane i konserwowane.

Obejrzyj, co znajduje się w naszych zbiorach.

Nadchodzące wydarzenia