Znamy zwycięzcę konkursu dla nauczycieli „Dwie Ojczyzny”!

Kilkadziesiąt zgłoszeń z całej Polski wpłynęło na konkurs na najlepszy konspekt lekcji o historii polskich dzieci z Pahiatua w Nowej Zelandii. Autorem zwycięskiej pracy jest Krzysztof Małysa z Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie. Już w czerwcu klasa, która zrealizowała lekcję na podstawie zwycięskiego konspektu, przyjedzie do Gdyni na dwudniową wycieczkę.

Konspekt Krzysztofa Małysy – „Historia jednego chłopca z obozu dla dzieci-uchodźców z Pahiatua” – został wysoko oceniony ze względu na angażujące uczniów metody pracy. Doceniono niestandardowe podejście do tematu – na pierwszym planie autor postawił indywidualną historię dziecka. Praca zwraca również uwagę uczniów na współczesny wymiar zjawiska migracji.

W ramach nagrody ufundowanej przez organizatorów konkursu cała klasa, z którą Krzysztof Małysa przeprowadził lekcję wg swojego konspektu, przyjedzie do Gdyni na dwudniową wycieczkę. Obejmie ona Muzeum Emigracji, gdzie zrealizowany zostanie przygotowany specjalnie na tę okazję program edukacyjny.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przygotowali konspekty oraz uczniom biorącym aktywny udział w lekcjach poświęconych dzieciom z Pahiatua. Wszystkie szkoły, z których nadeszły prace na konkurs otrzymają katalogi wystawy stałej Muzeum Emigracji w Gdyni.

Zwycięska praca [POBIERZ].

Konkurs „Dwie Ojczyzny”

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprosiło nauczycieli klas ponadgimnazjalnych do konkursu na najlepszy konspekt lekcji poświęconej historii polskich dzieci, które podczas II wojny światowej znalazły schronienie w Nowej Zelandii. W ramach konkursu do 1900 szkół w całej Polsce zostały rozesłane egzemplarze książki „Dwie Ojczyzny”, wydanej przez gdyńskie Muzeum.

Aby wziąć udział w konkursie, należało opracować konspekt 45-minutowej lekcji dotyczącej historii „dzieci z Pahiatua” i zrealizować ją z uczniami. Celem konkursu było przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych nie tylko historii „Małej Polski” w Pahiatua, ale także tematu ewakuacji polskich więźniów po 1941 roku oraz jej szlaku, obejmującego m.in. Iran oraz Indie.

Projekt „Dwie Ojczyzny” został sfinansowany ze środków Fundacji PZU oraz Fundacji PKO Banku Polskiego.

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia