Zwiedź wystawę z wolontariuszem-przewodnikiem

Co łączy mechanika okrętowego, oceanografa, dietetyczkę, prawniczkę i maturzystkę? To pierwsi wolontariusze, którzy oprowadzać będą gości Muzeum Emigracji w Gdyni po multimedialnej wystawie stałej. W każdą sobotę o godzinie 13.00 wolontariusz/ka w fioletowej koszulce czeka na zwiedzających przed wejściem na wystawę stałą. Oferta jest bezpłatna, ale z racji ograniczonej ilości miejsc muzeum zachęca do wcześniejszej rezerwacji mejlowej bądź telefonicznej (kasa@muzeumemigracji.pl, tel. 58 670 41 61).

fot. Bogna Kociumbas

Kadra wolontariuszy-przewodników jest bardzo różnorodna. Są to osoby w wieku od 18 do 58 lat, z bardzo różnymi doświadczeniami, zainteresowaniami i profilem zawodowym. Wszyscy przeszli profesjonalne, trzymiesięczne szkolenie przewodnickie, podczas którego poznawali nie tylko historię emigracji i muzealną wystawę, ale także uczyli się występować przed grupą, szkolili mowę ciała i tworzyli swój indywidualny styl oprowadzania. Z racji tego, że Muzeum Emigracji szczególną wagę przywiązuje do dostępności wystawy dla osób z niepełnosprawnościami, również umiejętność pomocy tym osobom były przedmiotem szkolenia i egzaminu, który był ostatnim sprawdzianem ich kompetencji. Dzięki godzinom nauki i treningu świeżo upieczeni przewodnicy potrafią odpowiedzieć na wiele trudnych pytań choć oczywiście w razie potrzeby merytorycznie wspierać ich będzie pracownik Muzeum.

To nie przypadek, że w Muzeum Emigracji wolontariusze włączeni są w oprowadzanie gości po wystawie. Już od 2012 roku placówka rozwija program wolontariatu pod nazwą [U]czynni Kulturalnie. Ponad setka [U]czynnych włączyła się praktycznie w każde pole działalności muzeum. W zależności od temperamentu, preferencji i oczekiwań wolontariusze mogą rozwijać swoje badawcze pasje w zazwyczaj niedostępnych muzealnych archiwach, wejść w rolę animatora przy zajęciach z najmłodszymi czy pracować za kulisami największych kulturalnych wydarzeń w Trójmieście. Oferta wolontariacka obejmuje dużo więcej i jest zawsze szyta na miarę – koordynatorka wolontariatu MEG przeprowadza wywiad, dopytuje i doradza każdemu wolontariuszowi indywidualnie, by opracować jak najlepszą formułę współpracy. Każdy kto jest zainteresowany wolontariatem w Muzeum Emigracji może zadzwonić +48 58 670 41 70 bądź napisać do koordynatorki Agaty Zielińskiej – a.zielinska@muzeumemigracji.pl

Szerszy opis programu [U]czynni Kulturalnie opisuje przewodnik dla wolontariuszy wydany przez gdyńskie Muzeum Emigracji.

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia