Życie i sztuka niedopowiedziane

Radykalna i zaangażowana politycznie – Teresa Żarnowerówna była jedną z najciekawszych artystek dwudziestolecia międzywojennego. Jej ogromną pasję widać było nie tylko w jej konstruktywistycznym malarstwie i rzeźbie, ale i plakatach oraz artystycznych manifestach. O malarce-emigrantce, która miała indywidualną wystawę w słynnej nowojorskiej galerii Peggy Guggenheim, opowie Ewa Gorządek z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wykład zatytułowany „Teresa Żarnowerówna – życie i sztuka niedopowiedziane” odbędzie się w czwartek, 21 stycznia o godz. 17.30 w sali kinowej Muzeum Emigracji w Gdyni. Wstęp wolny.

Teresa Żarnowerówna to przede wszystkim reprezentantka radykalnej sztuki o korzeniach konstruktywistycznych, politycznie i społecznie zaangażowanej. Urodziła się w zasymilowanej rodzinie żydowskiej w Warszawie, tam też zdobyła wykształcenie w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (późniejszej ASP). Była związana z awangardowymi pismami, Blok i Dźwignia, które wydawała wraz ze swoim partnerem artystycznym i życiowym, Mieczysławem Szczuką. Publikowała w nich teksty krytyczne i manifesty, a też własne grafiki, prace typograficzne, fotomontaże i projekty architektoniczne. Po tragicznej śmierci Szczuki w Tatrach na pewien czas zaprzestała twórczości, a w 1937 roku wyjechała do Francji, skąd po wybuchu wojny musiała uciekać, osiedlając się ostatecznie w 1943 roku w Nowym Jorku. Tam znalazła warunki dla kontynuowania pracy artystycznej, która została doceniona i pokazana na indywidualnej wystawie artystki w słynnej galerii Peggy Guggenheim.W Stanach Zjednoczonych Żarnowerówna tworzyła głównie gwasze i rysunki. Wykonała też niezachowany do naszych czasów relief Powstanie w ghetto warszawskim oraz kontynuowała prace nad katalogiem Warsaw Accuses (Warszawa oskarża). Zmarła tragicznie w 1949 roku.

Wykład poprowadzi Ewa Gorządek, historyk sztuki, główna kuratorka ds. wystaw w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie pracuje od 1985 r. Kuratorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów polskich oraz zagranicznych. Krytyk sztuki (Obieg, Magazyn Sztuki, Exit), autorka tekstów do katalogów, not biograficznych do Słownika Malarzy Polskich (Arkady) oraz biogramów do portalu Culture.pl.

21.01.2016, czwartek | godz. 17.30 | sala kinowa MEG, ul. Polska 1 | wstęp wolny

{„MODULE”:{„page”:”galleries”,”module”:”gallery”,”id”:124}} Prace z wystawy Teresa Żarnowerówna (1897-1949). Artystka końca utopii. Dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki w Łodzi.

ZA GRANICĄ SZTUKI to cykl comiesięcznych wykładów prezentujących sylwetki najciekawszych polskich artystów emigracyjnych XX i początku XXI wieku. Artystów różnych dziedzin: malarstwa, filmu, rzeźby czy architektury, których życie i twórczość rozpięte były między Polską a światem – uciekinierów, wygnańców, dobrowolnych rezydentów, obywateli świata… Wybitni znawcy z całej Polski, szczególnie związani ze swoimi bohaterami – historycy sztuki, kuratorzy wystaw oraz autorzy monografii, opowiadają o ich dorobku, wymykającym się łatwym schematom i przekraczającym ograniczenia ludzkiej myśli i artystycznej materii. Przybliżają także ich, rozpostarte między kraje i kontynenty, biografie. Wykłady skierowane są do szerokiej publiczności, mają otwartą, nieakademicką formułę i popularyzatorski charakter. Autorem programu i koncepcji merytorycznej cyklu „Za granicą sztuki” jest dr Hubert Bilewicz.

Kolejne wykłady z cyklu „Za granicą sztuki”:

11.02.2016 | Themersonowie | prof. Zbigniew Majchrowski (Uniwersytet Gdański)

10.03.2016 | Jerzy Sołtan | prof. Jacek Dominiczak (ASP Gdańsk)

14.04.2016 | Igor Mitoraj | dr Magdalena Howorus-Czajka (Uniwersytet Gdański)

09.06.2016 | Karol Broniatowski | dr Dorota Grubba-Thiede (ASP Gdańsk)

Patroni medialni cyklu: kulturaonline.pl | Trojmiasto.pl | Radio Gdańsk | Magazyn Together

Podziel się

Powiązane wpisy

Nadchodzące wydarzenia