Ameryka-Gdynia. Rejs powrotny statkiem ts/s „Stefan Batory”

Plakat wystawy Ameryka-Gdynia. Pomarańczowe tło. Na środku plakatu fragment czarno-białego zdjęcia w kształcie koła. Na zdjęciu transatlantyk TS/S Stefa Batory. Po prawej stronie plakatu nazwa wystawy. W lewym górnym rogu duży czarny logotyp Muzeum Emigracji w Gdyni. Na dole plakatu pasek z logotypami patronatów medialnych i partnerów.

Jesienią 2016 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni otwarto wystawę czasową „Ameryka-Gdynia. Rejs powrotny statkiem ts/s „Stefan Batory”, na której zaprezentowano fotografie autorstwa Witolda Węgrzyna. Zdjęcia dokumentowały powrót Polaków z Kanady na pokładzie słynnego polskiego transatlantyku w 1972 roku. Ekspozycja powstała w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2016 pod hasłem: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią. Świątynie/ arcydzieła/ pomniki”.

Bohaterami prezentowanych zdjęć znajdujących się w zbiorach Muzeum byli pasażerowie „Stefana Batorego” wracający na stałe w 1972 roku z Zachodu do Polski. Fotografie zostały wykonane z okazji 50-lecia Portu Gdynia, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z myślą o zorganizowaniu wystawy „eksportowej” o Polsce. Każdy artysta, zaproszony do udziału w wystawie, wybrał temat, który najlepiej jego zdaniem opowiadał o kraju. Witold Węgrzyn – autor przedstawionych na wystawie fotografii – uchwycił na swoich pracach moment przypłynięcia z Montrealu do Gdyni statku ts/s „Stefan Batory” w 1972 r.

Zdjęcia ukazywały uroczyste powitanie pasażerów, odbiór bagażu, a także wyjątkowe momenty uchwycone podczas odprawy celnej w Magazynie Tranzytowym Dworca Morskiego w Gdyni. Największą uwagę przykuwały jednak twarze powracających z daleka Polaków, nieco zagubionych w nowej/dawnej przestrzeni, a także ich rodzin i przyjaciół, wypatrujących swoich bliskich z dzisiejszego skweru Witolda Gombrowicza.

Witold Węgrzyn (ur. 1945) to artysta fotografik z bogatym dorobkiem artystycznym, który w swojej karierze miał 27 wystaw indywidualnych. Brał także udział w 360 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Na wielu z nich został nagrodzony oraz wyróżniony. Jego działalność artystyczna była poza tym wielokrotnie doceniana i nagradzana m.in. przez Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze PWSSP i ASP w Gdańsku, Związek Polskich Artystów Fotografików. Był wieloletnim kierownikiem Pracowni Fotografii oraz założycielem i kierownikiem Wyższych Zaocznych Studiów Fotografii na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, w kolekcji m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi i w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Autorzy tekstów: Artur Sobczak, dr Agnieszka Kowalkowska, Justyna Gibbs
Koordynacja wystawy: dr Agnieszka Kowalkowska, Justyna Gibbs
Opracowanie graficzne: Bang Bang Design