Femigracja. Przedsiębiorcze Polki we Włoszech – nowy projekt badawczy Muzeum Emigracji w Gdyni

Kolorowa grafika. Na pierwszym planie czarnobiałe zdjęcie kobiety na czerwonym skuterze. Na górze napis: femigracja, przedsiębiorcze polki we włoszech. W prawym górnym roku logotyp Muzeum Emigracji. Na dole napis: we współpracy, pod nim logotyp Ambasady RP we Włoszech.

 „Przedsiębiorcze Polki we Włoszech” to nowy projekt badawczo-naukowy Muzeum Emigracji, w którym kontynuujemy temat polskiej (F)EMIGRACJI. Tym razem we współpracy z Ambasadą RP w Rzymie przyjrzymy się fenomenowi polskich przedsiębiorczyń we Włoszech. 8 marca 2023 opublikowaliśmy raport Femigracja, w którym przyjrzeliśmy się migracjom wysoko wykwalifikowanych Polek. Sprawdziliśmy, dlaczego świetnie wykształcone specjalistki wyjeżdżają za granicę, co decyduje o tym, że tam zostają, lub co musi się wydarzyć, aby powróciły do kraju.

Z ziemi polskiej do włoskiej

Biznes we Włoszech wciąż pozostaje domeną mężczyzn. Wśród osób, które prowadzą działalność gospodarczą, kobiety stanowią zaledwie   30 %. W przypadku firm prowadzonych przez osoby, które do Włoch przybyły z Polski, proporcje prezentują się jednak odmiennie. Statystyki od lat wskazują na znaczną feminizację „polskiego” sektora przedsiębiorczości na Półwyspie Apenińskim – kobiety są właścicielkami połowy spośród ok. 4 tysięcy firm prowadzonych przez emigrantów znad Wisły. 

Co wpływa na aktywność biznesową polskich emigrantek? Jak wygląda ich sytuacja życiowa oraz zawodowa? Jakie są doświadczenia Polek we Włoszech – jako migrantek i jako kobiet biznesu? Jakie strategie przyjmują, inicjując działalność gospodarczą? Jakie napotykają bariery oraz trudności?

Postaramy się, by żadne z tych pytań nie pozostało bez odpowiedzi. 

Udział w badaniu

Do udziału w naszym projekcie zaprosimy tzw. immigrant entrepreneurs – migrantki w pierwszej generacji, czyli kobiety urodzone w Polsce, które we Włoszech rozpoczęły działalność gospodarczą. Mamy nadzieję, że badanie pozwoli nie tylko nakreślić sylwetkę polskiej businesswoman w Italii, ale również zdefiniować potrzeby oraz wyzwania, przed którymi stoi środowisko polskich przedsiębiorczyń na Półwyspie Apenińskim.

Aby wziąć udział, wystarczy spełniać powyższe warunki i  wypełnić ankietę, która znajduje się pod tym linkiem: femigracjaitalia.webankieta.pl.
Na odpowiedzi będziemy czekać od 21 kwietnia do 22 maja 2023 r.

Efektem naszego projektu będzie bezpłatnie dystrybuowany raport, w którym przedstawimy zebrane przez nas dane opatrzone eksperckimi komentarzami.

Projekt badawczo-naukowy „Femigracja. Przedsiębiorcze Polki we Włoszech” realizujemy we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie. 

logotyp Ambasady RP we Włoszech. na górze orzeł, pod nim polska flaga. pod flagą nazwa instytucji.
Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia