Nagroda im. Macieja Płażyńskiego

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego jest uhonorowaniem pracy dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją jej inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków osoby i dokonań Patrona nagrody – działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, Marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat – dla którego dobro Polaków żyjących za granicą było zawsze szczególnie ważne.

Każdego roku nagroda przyznawana jest za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polonii oraz redakcja medium polonijnego.

Zwycięzcy trzech kategorii dziennikarskich otrzymują statuetkę oraz nagrodę finansowa w wysokości 10 000 złotych, zaś laureatom w kategorii „redakcja medium polonijnego” wręczana jest statuetka.

Ta szczególnie istotna dla Muzeum Emigracji w Gdyni nagroda powstała z inicjatywy Press Clubu Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni, marszałka województwa pomorskiego oraz Fundacji Pomorskiej. Honorowe patronaty nad nagrodą objęli Marszałek Senatu RP oraz Minister Spraw Zagranicznych.

Laureaci

2020

Kategoria dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne – Anna Kluz-Łoś za cykl publikacji „Na wschód od zachodu” emitowanych w Radiu Kraków.

Kategoria dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii – Vanessa Gera, korespondentka Associated Press w Polsce, którą nagrodzono za stałe, obiektywne, docierające do milionów odbiorców na całym świecie informowanie o naszym kraju.

Kategoria redakcja medium polonijnego – portal „Polacy we Włoszech” (polacywewloszech.com) za stworzenie i prowadzenie wyłącznie siłami korespondentów wolontariuszy z wielu regionów Włoch, niezależnego nowoczesnego portalu informacyjnego dla Polaków we Włoszech, będącego jednocześnie źródłem informacji o włoskiej Polonii.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrody nie przyznano.

2019

Kategoria dziennikarz medium polonijnego laureatką – Ilona Lewandowska z Kuriera Wileńskiego za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach.
Kategoria dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii – Ignacio Temino Martinez (Hiszpańska Agencja Prasowa EFE) za rzetelne i wyważone publikacje o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych.

Kategoria dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę – Agnieszka Burton za publikację „Wnuczek tylko na tablecie” w „Dużym Formacie” – pełną emocji opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach.

Kategoria redakcja medium polonijnego uhonorowano Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk) za stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Wyróżnienie w tej kategorii jury przyznało redakcji czasopisma tureckiej Polonii „Lehistan Sokağı” za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłki podejmowane na rzecz wzajemnego zrozumienia.

2018

Kategoria dziennikarz medium polonijnego – Małgorzata P. Bonikowska z Kanady, twórczyni i główna autorka podcastu POLcast, innowacyjnego medium, w którym promuje wiedzę o Polsce i Polakach w języku angielskim. W swoich audycjach budzi ciekawość świata, wybierając interesujących rozmówców. Jury przyznało także wyróżnienie. Otrzymała je Beata Kost, dziennikarka Kuriera Galicyjskiego, za książkę „Kobiety ze Lwowa”, w której żywym językiem i w interesujący sposób portretuje ponad trzydzieści kobiet związanych z tym miastem.
Kategoria dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii – Gerhard Gnauck – autor ważnych i nieszablonowych tekstów o polskiej polityce, opublikowanych w Die Welt i Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kategoria redakcja medium polonijnego – „Głos – Gazeta Polaków w Republice Czeskiej” za profesjonalizm oraz konsekwentny wysiłek, którego efektem jest wydawanie kilka razy w tygodniu gazety dla Polaków w Czechach. Jury zdecydowało także o wyróżnieniu Culture Avenue – internetowego magazynu ze Stanów Zjednoczonych, który przy wykorzystaniu nowoczesnych form promuje polskich twórców rozsianych po świecie, a często nieznanych w Polsce.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrody nie przyznano.

2017

Kategoria dziennikarz medium polonijnego – Tadeusz Nowakowski, założyciel i redaktor naczelny wydawanej w Szwecji „Nowej Gazety Polskiej”, nagrodzony za odwagę podejmowania bardzo trudnych i kontrowersyjnych tematów oraz wszechstronną działalność dziennikarską i publicystyczną, także w języku szwedzkim. Jury przyznało wyróżnienie Larisie Korenets z Radia Rodacy, doceniając jej oryginalne i poruszające materiały łączące potomków polskich osiedleńców ze współczesną Polską, a szczególnie zaangażowanie w ten proces najmłodszego pokolenia.
Kategoria dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne – Agata Konarska z Telewizji Polskiej, uhonorowana za wprowadzenie nowego typu komunikacji medialnej z Polonią na całym świecie i konsekwentne budowanie trwałych więzi z nią.Wyróżnienie otrzymał Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, za dokumentowanie najistotniejszych i najtrudniejszych problemów, z którymi stykają się Polacy mieszkający za granicą.

Kategoria dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii – Rita Cosby za stałe prezentowanie odbiorcom najpoważniejszych amerykańskich mediów polskiej współczesności i historii.
Kategoria redakcja medium polonijnego – tygodnik „Polish Express” z Wielkiej Brytanii za podejmowanie ważnych i cennych inicjatyw w interesie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a także za stałe doskonalenie i optymalne wykorzystywanie nowoczesnych technologii w docieraniu do odbiorców.

2016

Kategoria dziennikarz medium polonijnego – Iness Todryk-Pisalnik, dziennikarka „Głosu znad Niemna na uchodźstwie” za cykl publikacji pod wspólnym tytułem „Dziadek w polskim mundurze”, przedstawiających biografie Polaków, którzy służyli Polsce w różnych formacjach mundurowych w okresach istnienia państwa polskiego lub w czasie walki Polaków o państwowość. Ponadto jury przyznało wyróżnienie Jolancie Reisch-Klose z portalu MyPolacy.de, doceniając jej publikacje o różnych aspektach życia Polaków w Niemczech.

Kategoria dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne – Edyta Poźniak z Polskiego Radia za cykl publikacji na głównych antenach Polskiego Radia oraz w serwisie Informacyjnej Agencji Radiowej o historii Polonii i o współczesnych problemach Polaków żyjących poza granicami kraju.

Kategoria redakcja medium polonijnego – wilnoteka.lt, portal prezentujący aktualne wydarzenia dotyczące Polaków na Litwie. Nagrodę przyznano za wysoki poziom merytoryczny i profesjonalizm redakcyjny.
W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii nagrody nie przyznano.

2015

Kategoria dziennikarz medium polonijnego – Dorota Krzywicka–Kaindel, uhonorowana za cykl publikacji w wydawanym w Austrii miesięczniku „Polonika” o zachowaniu przez emigrantów polskiej tożsamości przy jednoczesnej potrzebie otwierania się przez nich na nową kulturę ich nowej ojczyzny.

Kategoria dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne – Ewa Szkurłat-Adamską z Radia Kraków za reportaże „Krakowianka” oraz „Puste stepy”, w których pokazała, jak powracający do Polski Polacy z Ukrainy i Kazachstanu zderzają się z biurokratyczną niemożnością.
Kategoria dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii – Kasia Madera, brytyjska dziennikarka o polskich korzeniach, pracująca w BBC World. Nagrodzono ją za regularne prezentowanie wartościowych materiałów o Polsce i Polakach w jednej z najważniejszych telewizji informacyjnych na świecie.
Kategoria redakcja medium polonijnego – Kurier Galicyjski, największa polska gazeta na Ukrainie, której wydawcą i redaktorem naczelnym jest Mirosław Rowicki. Nagrodę przyznano za odważną publicystykę dotyczącą polskiej tożsamości na Ukrainie oraz za wnikliwą analizę procesu tworzenia się państwowości ukraińskiej i aspiracji Ukraińców do budowania państwa opartego na europejskich wartościach.

Nadchodzące wydarzenia