Emigrantki własnym głosem

Trzydniowy projekt literacki „Emigrantki własnym głosem” to okazja do spotkania z autorkami–emigrantkami ze Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dzieli je odległość, doświadczenia, wrażliwość, a łączy potrzeba opisania świata wokół – życia poza Polską. Są jednymi z tysięcy kobiet, które po 2004 roku wyjechały z kraju. O swoich doświadczeniach mówią głośno, dobitnie, niepokornie i do bólu szczerze.

Zaproszone do udziału pisarki to nie tylko uznane w Polsce autorki, ale i te jeszcze nieodkryte i szukające swoich czytelników. Baczne obserwatorki rzeczywistości piszą o nowym, niezbadanym jeszcze zjawisku – o emigracji kobiet. Podczas spotkań autorskich opowiedzą o związku swojej prozy z autobiografią oraz czy czują się pisarkami emigracyjnymi. Różnorodną twórczość autorek przybliżą aktorzy czytający fragmenty książek.

Finałowym wydarzeniem będzie debata „Czy emigracja jest kobietą” moderowana przez dr Annę Kronenberg. Wspólnie z literaturoznawczyniami, kulturoznawczyniami i socjolożkami porozmawiamy o tym, czy Polka na emigracji jest skazana na bycie opiekunką, kelnerką, żoną przy mężu, Matką Polką czy też potrafi przełamać tabu, wyjść z cienia i osiągnąć sukces.

Projekt „Emigrantki własnym głosem” to nie tylko wydarzenie literackie, ale także okazja do wzięcia udziału w warsztatach pisania blogów, wydawniczych i typograficznych. Dla najmłodszych przygotowaliśmy kreatywne działania plastyczne. Zapraszamy również na koncert młodej kompozytorki i wokalistki Mai Koman.

OPISY WYDARZEŃ (POBIERZ).

Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: emigrantki@muzeumemigracji.pl.

Bezpłatne wejściówki na koncert do odebrania w kasie Muzeum Emigracji od 28 października oraz w dniu koncertu.

W ramach projektu odbywa się konkurs na najciekawszy blog o tematyce emigracyjnej pisany przez kobietę (POBIERZ REGULAMIN).

 

Share

Related posts:

Nadchodzące wydarzenia